لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

همه پرسی کردستان عراق، موضوع گفتگوی رهبران ترکیه و عراق


قرار است سوم مهر همه پرسی در مناطق تحت کنترل دولت خودمختار کردستان عراق برگزار شود.
قرار است سوم مهر همه پرسی در مناطق تحت کنترل دولت خودمختار کردستان عراق برگزار شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در دیدار این هفته با حیدر عبادی نخست وزیر عراق، در حاشیه نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک نگرانی اش در باره همه پرسی استقلال کردستان عراق را ابراز خواهد داشت.

اردوغان پیش از ترک کشورش به مقصد نیویورک و سخنرانی در نشست جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت او و حیدر عبادی در زمینه همه پرسی کردستان عراق نظر واحدی دارند و با آن مخالفند.

آقای اردوغان با اشاره به گفتگوهای پیش رو با حیدر عبادی گفت تصمیم بارزانی تصمیم کاملا غلطی است. بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه نیز همه پرسی را مساله امنیت ملی کشورش خواند و گفت آنکارا واکنش لازم در این باره را نشان خواهد داد.

ترکیه، آمریکا و سایر کشورهای غربی به رهبران کردستان عراق توصیه کرده اند همه پرسی را لغو کنند.این دولت ها نگرانند که تنش ناشی از همه پرسی موجب انحراف از جنگ با داعش در سوریه و عراق شود.

ترکیه که بزرگ ترین جمعیت کرد منطقه را دارد نگران است که رای آری به همه پرسی در کردستان عراق، بار دیگر جرقه جدائی خواهی در مناطق کردنشین جنوب خاوری ترکیه را بزند. در این مناطق حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ‌ک‌ک، چندین دهه برای کسب استقلال با دولت مرکزی جنگ چریکی داشته است.

با این همه مسعود بارزانی رئیس جمهوری اقلیم خود مختار کردستان عراق روز جمعه اعلام کرد همه پرسی انجام خواهد شد.

در استانبول چندهزارنفر در اعتراض به تصمیم اربیل در انجام همه پرسی در شهر نفت خیز کرکوک دست به راه پیمائی زدند. نجم الدین کریم استاندار کرکوک پیشتر اعلام کرد که در این استان هم همه پرسی برگزار خواهد شد.

هم بغداد و هم اقلیم کردستان عراق مدعی اعمال حاکمیت براستان کرکوک هستند.

ترکیه پیوندهای اقتصادی محکمی با بارزانی دارد و روزانه صدها هزار بشکه نفت اقلیم کردستان از مسیر ترکیه صادر می شود.

در بغداد فوادمعصوم رئیس جمهوری عراق که خود یک کرد است از رهبران بغداد و اربیل خواست از راه گفتگوهای پیگیر همه مسائل در ارتباط با همه پرسی را حل کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG