لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

تورم ۷۰ درصدی در ترکیه؛ ناکامی سیاست‌ مالی انبساطی دولت اردوغان


نرخ تورم بر مصرف کنندگان ترکیه فشار زیادی گذاشته است
نرخ تورم بر مصرف کنندگان ترکیه فشار زیادی گذاشته است

بر اساس اطلاعات منتشر شده در روز پنجشنبه، نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه آوریل به بالاترین سطح دو دهه گذشته یعنی به ۶۹.۹۷ درصد رسید.

از جمله دلایل افزایش نرخ تورم، افزایش قیمت انرژی، و کالاها پس از سقوط ارزش پول ملی ترکیه، لیر، در سال گذشته بوده است.

افزایش قیمت‌ها به شدت خانواده‌های ترک را تحت فشار گذاشته است. ترکیه حدود یک سال دیگر شاهد انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی خواهد بود که به نوشته رویترز می‌تواند به دوران حکومت طولانی مدت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پایان دهد.

دولت ترکیه با اصرار اردوغان سال گذشته میلادی و با وجود نرخ بالای تورم، در یک سیاست نامتعارف اقتصادی و برعکس سیاست بسیاری از بانک‌های مرکزی، نرخ بهره را کاهش داد. این سیاست مالی و پولی انبساطی از جمله عوامل اصلی افزایش نرخ تورم در ترکیه شناخته شده است.

تهاجم روسیه به اوکراین و در نتیجه افزایش قیمت‌های جهانی حامل‌های انرژی نیز از دیگر دلایل افزایش تورم عنوان شده است.

به گفته کارشناسان، افزایش قیمت مواد غذایی و قیمت انرژی، و همچنین شکست چشمگیر سیاست پولی در ترکیه، سهم قابل توجهی در افزایش نرخ تورم داشته است.

داده‌ها نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌های کالاهای مصرفی ناشی از یک جهش ۱۰۵.۹ درصدی در بخش حمل‌ونقل، (که شامل قیمت انرژی نیز می‌شود)، و همچنین یک جهش ۸۹.۱ درصدی در قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی بوده است.

پس از انتشار اطلاعات روز پنجشنبه درباره نرخ تورم، ارزش لیر در برابر دلار نزدیک به یک درصد کاهش یافت و هر دلار با حدود ۱۴.۸۶ لیر معامله شد.

XS
SM
MD
LG