لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

کاخ سفید ادعای وزیر خارجه ترکیه در مورد استرداد فتح الله گولن را رد کرد


فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا
فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا

کاخ سفید، ادعای ترکیه مبنی بر این که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده استرداد فتح الله گولن روحانی ترک مقیم آمریکا را بررسی می‌کند، رد کرد.

یک مقام رسمی در کاخ سفید دوشنبه شب در گفتگو با رویترز ادعای آنکارا را رد کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، به شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی گفته بود که آقای ترامپ به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته است که ایالات متحده مشغول کار برای بازگرداندن گولن و «افراد دیگر» به ترکیه است.

فتح الله گولن، روحانی ناراضی ترک، در تبعید خودخواسته در ایالت پنسیلوانیا به سر می برد و دولت ترکیه او را به دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در این کشور متهم کرده است. آقای گولن منتقد شدید دولت اردوغان است.

گولن اتهامات مقامات ترک را رد می‌کند و ایالات متحده گفته است که ترکیه تاکنون شواهد کافی برای دست داشتن گولن در کودتا ارائه نکرده است.

چند هفته پیش در یک گزارش شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی آمده بود که آمریکا در حال بررسی راه های احتمالی بیرون راندن فتح الله گولن از آمریکا است. اما هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن رد این گزارش گفت که کاخ سفید در هیچ مذاکره‌ای برای استرداد گولن شرکت نداشته است.

پیش از آن، شبکه سی‌بی‌اس گزارش داده بود که وزارت خارجه آمریکا در حال بررسی مواردی است که دولت ترکیه در مورد گولن در اختیار واشنگتن قرار داده است.

آنکارا بارها خواستار استرداد گولن به ترکیه شده است.

فتح الله گولن در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی ان‌پی‌آر که سال گذشته انجام داد، گفت که اگر دولت ایالات متحده بخواهد او از آمریکا برود اعتراضی نخواهد کرد؛ اما چنین امری، به گفته او، به اعتبار ایالات متحده آسیب می‌زند.

در همین حال، رسانه های آمریکایی روز دوشنبه ۲۶ آذر گزارش دادند که «بیژن کیان» بازرگان آمریکایی ایرانی‌تبار و از افراد نزدیک به مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، در دادگاهی در ویرجینیا در همین ارتباط متهم شده است.

آقای کیان مدیر شرکت مشاوره ای مایکل فلین به نام «اینتل گروپ» است. این شرکت پیشتر یک قرارداد لابی‌گری به ارزش ۵۳۰ هزار دلار برای پیشبرد منافع ترکیه، از جمله ساخت یک فیلم «مستند» برای بی اعتبار ساختن و بد نام کردن فتح الله گولن امضا کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG