لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

وزارت خارجه آمریکا هرگونه بحث درباره اخراج روحانی مخالف اردوغان را رد کرد


اردوغان مدتهاست که خواستار استرداد فتح الله گولن روحانی مخالف خود است.
اردوغان مدتهاست که خواستار استرداد فتح الله گولن روحانی مخالف خود است.

در حالیکه یک گزارش می گوید آمریکا در حال بررسی راه های احتمالی بیرون راندن فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا است، مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا این ادعا را رد کرد.

بیزنس اینسایدر روز جمعه نوشت، هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با رد گزارش ان‌بی‌سی گفت که کاخ سفید در هیچ مذاکره ای برای استرداد گولن شرکت نداشته است.

پیشتر، شبکه سی‌بی‌اس گزارش داده بود که وزارت خارجه آمریکا در حال بررسی مواردی است که دولت ترکیه در مورد گولن، در اختیار واشنگتن قرار داده است.

فتح الله گولن، منتقد دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است و آنکارا بارها خواستار استرداد او به ترکیه شده است.

شبکه ان‌بی‌سی آمریکا روز پنجشنبه مدعی شد که دولت ترامپ برای این که از فشار ترکیه علیه عربستان در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست، بکاهد، راه های بیرون راندن گولن را بررسی می کند. ان‌بی‌سی این خبر را به نقل از دو مقام ارشد آمریکایی و دو فرد مطلع دیگر منتشر کرد.

در همین حال، یک سخنگوی شورای امنیت ملی به سی‌بی‌اس گفت که این نهاد به هیچ نحوی در گفتگوهای مربوط به استرداد گولن دخالت نداشته است. سی‌بی‌اس می نویسد وزارت دادگستری نیز بیانیه ای علنی در مورد گولن منتشر نکرده است.

در همین حال، «اتحاد برای ارزش های مشترک» که بخشی از جنبش گولن در آمریکا به شمار می رود با صدور بیانیه ای گفت، از گزارش های منتشر شده درباره این که دولت راه های احتمالی بیرون راندن گولن از آمریکا را بررسی می کند، نگران شده است.

گولن، در مصاحبه ای نادر با شبکه ان‌پی‌آر که سال گذشته انجام داد، گفت، اگر دولت آمریکا بخواهد او از آمریکا برود اعتراض نخواهد کرد، اما چنین امری به اعتبار ایالات متحده آسیب می زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG