لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

یک ایرانی‌تبار در پرونده مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید به «نقض قوانین فدرال لابی‌گری» متهم شد


بیژن کیان (چپ) مدیر شرکت ایتل گروپ، شرکت مشاوره مایکل فلین (راست) است
بیژن کیان (چپ) مدیر شرکت ایتل گروپ، شرکت مشاوره مایکل فلین (راست) است

رسانه های آمریکا روز دوشنبه گزارش دادند «بیژن کیان» بازرگان آمریکایی ایرانی تبار و از افراد نزدیک به مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید در دادگاهی در ویرجینیا رسما به «دسیسه برای نقض قوانین فدرال لابی‌گری» متهم شده است.

آقای کیان مدیر شرکت مشاوره ای مایکل فلین به نام «اینتل گروپ» است. این شرکت پیشتر یک قرارداد لابی‌گری به ارزش ۵۳۰ هزار دلار برای پیشبرد منافع ترکیه، از جمله ساخت یک فیلم مستند امضا کرده بود، که البته ساخت فیلم پس از چند ماه متوقف شد. هدف این مستند، بی اعتبار ساختن و بد نام کردن فتح الله گولن روحانی خود تبعیدی مقیم آمریکا بوده است که رجب طیب اردوغان او را به طراحی کودتای نافرجام ترکیه متهم کرده بود.

دادگاه ویرجینیا غیر از بیژن کیان، «اکیم الپ‌تکین» بازرگان اهل ترکیه و در حلقه نزدیکان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را نیز به «دسیسه برای نقض قوانین فدرال لابی‌گری» و «اظهارات نادرست به اف‌بی‌آی» متهم کرده است.

اعلام اتهام این دو نفر تنها یک روز قبل از اعلام محکومیت مایکل فلین صورت می گیرد.

آقای فلین رسما به دروغگویی به ماموران اف بی آی متهم شده و قرار است دادگاه حکم او را به زودی اعلام کند.

پرونده این دو بازرگان بخشی از پرونده بررسی رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا است. آقای مولر پرونده دو بازرگان ایرانی تبار و ترک را اوایل سال جاری میلادی به بازپرسی فدرال ویرجینا ارجاع داد.

مایکل فلین در ژانویه ۲۰۱۷ به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شد اما کمتر از یک ماه، به خاطر اینکه به معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره ملاقاتش با سفیر روسیه دروغ گفت، از سمت خود کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG