لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۷

ترکیه اظهارات رئیس جمهوری فرانسه را در مورد عملیات نظامی در سوریه رد کرد


مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه - آرشیو
مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه - آرشیو

آنکارا روز پنجشنبه سخنان هشدارآمیز رئیس جمهوری فرانسه در مورد عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را «توهین» خواند و آن را رد کرد و گفت چنین اظهاراتی می‌تواند روابط این دو کشور عضو ناتو را به تیرگی بکشاند.

امانوئل ماکرون در مصاحبه با روزنامه فیگارو که روز چهارشنبه منتشر شد گفت اگر معلوم شود هدف این عملیات غیر از مبارزه با تروریسم است و تبدیل به تجاوز نظامی می‌شود، آنگاه تبدیل به مشکل واقعی برای ما خواهد شد.

ارتش ترکیه عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» را علیه نیروهای کرد سوری، که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از روز جمعه ۱۹ ژانویه (۲۹ دی ماه) در منطقه عفرین در مناطق شمال غرب سوریه آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در واکنش به این سخنان رئیس جمهوری فرانسه گفت ما این اظهارات درباره عملیاتی که در راستای قوانین بین‌المللی انجام می‌شود را توهین تلقی می‌کنیم.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در آنکارا گفت «ما از حقمان برای دفاع از خود استفاده می‌کنیم، که این در راستای تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تجاوز (نظامی) نیست. آنها نباید دو رو باشند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته در گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود از او خواست عملیات نظامی در سوریه را محدود کند و هشدار داد نیروهای آمریکا و ترکیه را در برابر هم قرار ندهد.

دیگر مقام‌های ارشد آمریکایی نیز پیشتر ضمن ابراز نگرانی از عملیات ارتش ترکیه در سوریه، خواستار خویشتن داری آنکارا شده و می‌گویند این عملیات مبارزه علیه گروه داعش را مختل و آن را از مسیر خود خارج می‌کند.

در همین حال وزارت خارجه سوریه روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای عملیات نظامی ترکیه را در شمال کشور «تهاجمی» غیرقانونی و اشغال اراضی سوریه توصیف کرد و هشدار داد با آن به طور متناسب برخورد خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG