لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

یازداشت ۱۱ کماندوی ارتش ترکیه به اتهام توطئه برای ربودن اردوغان


از زمان کودتای نافرجام هزاران نفر در ترکیه بازداشت شده اند.
از زمان کودتای نافرجام هزاران نفر در ترکیه بازداشت شده اند.

دولت ترکيه ۱۱ نفر ديگر از کماندو های ارتش را به ظن توطئه ربودن رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوری آن کشور در جريان کودتای نافرجام اخير بازداشت کرده است.

مقام های ترکيه می گويند، نيروهای امنيتی روز دوشنبه در يک عمليات برنامه ريزی شده موفق شدند ۱۱ نفر از کماندوهای زبده ارتش را به اتهام توطئه برای ربودن رئيس جمهوری در جريان کودتای اخیر شناسایی و دستگیر کنند.

گفته می شود اين افراد در مناطق جنگلی اطراف تفريحگاه ساحلی مرمره، محلی که رجب طيب اردوغان هنگام وقوع کودتای نافرجام ماه گذشته تعطيلات خود را در آنجا می گذراند، مخفی شده بودند.

در ادامه موج دستگيری ها و پاکسازی های پس از کودتای ۲۵ تیر ماه، اين تازه ترين واکنش دولت ترکيه عليه کسانی است که به گفته مقام های دولتی در آن کودتا دست داشته اند.

روز يکشنبه هم، نزديک به ۱۴۰۰ نفر ديگر از پرسنل نظامی ارتش از جمله مشاور نظامی شخص رئيس جمهوری به اتهام همدستی با فتح اﻟله گولن، روحانی ترک مقيم آمريکا از کار برکنار شدند.

تنش های موجود ميان اتحاديه اروپا و آنکارا نیر همچنان ادامه دارد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز دوشنبه گفت، اتحاديه اروپا نبايد به ترکيه به خاطر عدم پاسخگويی به درخواستش برای لغو رواديد سفر برای شهروندان ترک به اروپا رشوه دهد.

مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه ترکيه تهديد کرده است که اگر اتحاديه اروپا حاضر به پذيرفتن درخواست ترکيه برای لغو ويزای مسافرتی برای شهروندان ترکيه نشود، از رعايت توافقنامه مربوط به مهاجران خودداری خواهد کرد.

اتحاديه اروپا به دلیل برخورها و واکنش های به گفته آنها "سرکوب گرانه" دولت ترکيه پس از کودتا، موضوع عضويت این کشور در اتحاديه اروپا را زير سئوال برده است.

بر اساس آخرين گزارش ها، از دوهفته پيش تا کنون بيش از ۵۰ هزار نفر از مردم ترکيه به اتهام ارتباط با کودتا و همدستی با فتح اﻟله گولن از کار بيکار شده اند و بيش از ۱۸هزار نفر در حال حاضر در بازداشت به سر می برند.

XS
SM
MD
LG