لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

اردوغان خواستار تغییر قانون اساسی ترکیه شد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حال سخنرانی در میان هوادارن حزب عدالت و توسعه - ۲ آبان ۱۳۹۴
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حال سخنرانی در میان هوادارن حزب عدالت و توسعه - ۲ آبان ۱۳۹۴

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه خواستار تغییر قانون اساسی آن کشور شد. این درخواست تنها سه روز پس از پیروزی حزب متبوع او، عدالت و توسعه، در انتخابات سراسری مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای اردوغان در نخستین سخنرانی مهم خود پس از برگزاری انتخابات دهم آبان ماه گفت پارلمان ترکیه باید گفتگوها برای تغییر قانون اساسی را در اولویت اول کار خود قرار دهد.

وی که پیشتر نیز به دنبال تغییر قانون اساسی ترکیه و افزایش اختیارات رئیس جمهوری از طریق تغییر نظام پارلمانی به نظام ریاستی بود، گفت نخست وزیر در این مورد با رهبران احزاب مخالف گفت‌وگو خواهد کرد.

آقای اردوغان با بیان این که مهم‌ترین پیام انتخابات اول نوامبر این است ترکیه باید موضوع تغییر قانون اساسی را هر چه زودتر حل و فصل کند، تاکید کرد اگر گفت‌وگوها به نتیجه نرسد، از به همه پرسی گذاشتن آن حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین در بخشی دیگری از سخنرانی امروز خود، به موضوع درگیری های اخیر در مناطق کردنشین جنوب شرقی کشور اشاره کرد و گفت، اقدامات نظامی در این مناطق به این زودی‌ها به پایان نخواهد نرسید.

به گزارش رویترز، او در سخنانی که ظاهرا اشاره به درگیری‌های اخیر با اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) داشت گفت "هر کس بخواهد زندگی را برای ما غیرقابل تحمل کند، ما نیز زندگی را برای او غیرقابل تحمل خواهیم کرد."

وی همچنین خواستار ادامه عملیات دولتی در مقابله با نیروهای پ.ک.ک تا "محو کامل" همه شورشیان شد.

حزب آقای اردوغان در انتخابات زودهنگام پارلمان ترکیه که روز یکشنبه برگزار شد، ۹ درصد بیشتر از انتخابات گذشته در ماه ژوئن کسب کرد و با کسب بیش از نیمی از آرا قادر به تشکیل دولت بدون نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب، شد.

در این انتخابات، حزب عدالت و توسعه موفق به کسب ۳۱۷ کرسی از مجموع ۵۵۰ کرسی مجلس ترکیه شد.

XS
SM
MD
LG