لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

مصر و ترکیه مانور نظامی مشترک را لغو کردند


نخست وزیر ترکیه در دیدار با مرسی در سپتامبر گذشته
نخست وزیر ترکیه در دیدار با مرسی در سپتامبر گذشتهمصر و ترکیه روز جمعه اعلام کردند رزمایش های مشترک دریایی سالانه آنها لغو شده است. خبرگزاری فرانسه می گوید در نشانه ای از افزایش اختلاف دیپلماتیک برسر سرکوب خونین طرفداران محمد مرسی، هر دو کشور ادعا کردند یک طرفه رزمایشی را که قرار بود در ماه اکتبر برگزار شود لغو کرده اند. قاهره گفت در اعتراض به «مداخله آشکار» آنکارا چنین تصمیمی گرفته است. ترکیه این اتهام را تکذیب کرد.
وزارت امورخارجه مصرگفت رزمایش های دریایی را در اعتراض به «بیانیه های غیر قابل قبول ترکیه و اقداماتی که مداخله آشکار در امورداخلی مصر را نشان می دهد لغو کرده است».
اما سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه گفت در واقع آنکارا مانور را لغو کرده است.
این اقدام پس ازآن صورت می گیرد که قاهره و آنکارا روز پنجشنبه سفیران خود را فرخواندند. چند روز پیشتر رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه آنچه را کشتار معترضین صلحجو درقاهره نامید محکوم کرد.

اردوغان، حامی محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر و جنبش اخوان المسلمین، دولت موقت قاهره را با توصیف برکناری او به عنوان یک کودتای نظامی خشمگین ساخته است.

روزجمعه چند هزارترک به سرکوب در مصر اعتراض کردند ودر حالی که عکس های مرسی را در دست داشتند شعارمی دادند «کفار مسلمانان را می کشند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه در جریان دیداری خصوصی از جمهوری آذربایجان، انتقاد از مداخله کشورش در امور داخلی مصر را رد کرد و گفت پیام های آنکارا باید به عنوان «هشداری دوستانه» دیده شود.

عبدالله گل وقایع مصر را «شرمساری برای جهان اسلام وعرب» نامید و گفت او کشته شدن هر مصری را دردناک احساس می کند.

اردوغان، رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه، از هنگام انتخاب مرسی در ژوئن ۲۰۱۲ اتحادی نزدیک با او برقرار ساخت، و سپتامبر گذشته وی را به کنگره سالانه حزب در آنکارا دعوت کرد.

رهبران ترکیه علی رغم انتقاد از عمل ارتش مصر گفته اند مناسبات با رهبری جدید را قطع نخواهند کرد. با این حال، در گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران گفته می شود سرکوب خونین تظاهرکنندگان یک نقطه گسست برای ترکیه بود و آشتی با رژیم نظامی مصر را برای دولت اردوغان بسیار دشوار خواهد ساخت.
XS
SM
MD
LG