لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

واشنگتن پست: شاید کشیش آمریکایی آزاد شود؛ تحریم ترکیه لغو می شود


کشیش اندرو برانسون در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه، بازداشت شد.
کشیش اندرو برانسون در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه، بازداشت شد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در تازه ترین گزارش خود درباره کشیش زندانی در ترکیه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت، احتمالا کشیش برانسون به زودی آزاد می شود و آمریکا تحریم‌ها علیه آنکارا را لغو خواهد کرد.

«واشنگتن‌پست» روز پنج‌شنبه به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد مطلع نوشت دولت آمریکا محتاطانه خوش‌بین است که «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه به زودی آزاد شود.

این روزنامه به توافقی میان آمریکا و ترکیه در حاشیه نشست سازمان ملل اشاره دارد و مدعی است، اتهامات طرح‌ شده علیه برانسون به نحوی کاهش یابد که دو سال بازداشت او در ترکیه، به عنوان دوران محکومیتش در نظر گرفته شود. در مقابل آمریکا تحریم مقامات ترکیه را بردارد.

وکیل اندرو برانسون کشیش آمریکایی که در ترکیه به اتهام «ارتباط با تروریسم» در حبس قرار دارد روز جمعه گفت انتظار می‌رود افراد جدیدی که برای ادای شهادت معرفی شده‌اند درباره حوادثی که پس از بازداشت موکلم رخ داده صحبت کنند و از این رو ارتباطی با پرونده ندارند.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله اهل ایالت کارولینای شمالی بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و در اکتبر سال ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد. حکم بازداشت او در زندان در ماه ژوئیه به حبس خانگی تغییر یافت.

کشیش برانسون اتهام مطرح شده علیه خود را رد کرده است و چم هالاورت وکیل او نیز تا کنون سه بار تقاضای آزادی موکلش را ارائه کرده که هر سه بار از سوی قاضی دادگاه رد شده است. وکیل آقای برانسون پیشتر گقته بود این درخواست را در دادگاه قانون اساسی مطرح خواهد کرد.

پرونده کشیش اندرو برانسون به تنشهای پیشین در روابط آمریکا و ترکیه افزوده است. این دو متحد عضو ناتو در چند سال اخیر بر سر برخی مسائل عمده از جمله حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و همچنین فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا با یکدیگر اختلاف داشته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG