لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

اعتراض به رفراندوم ترکیه؛ اردوغان: ذهنیت صلیبی دارید


در حالیکه برخی نهادهای اروپایی از همه پرسی ترکیه انتقاد کرده اند، رجب طیب اردوغان مخالفان را کسانی نامید که «ذهنیت صلیبی» دارند.

برخی از مسئولین شورای اروپایی روز دئوشنبه ۲۸ فروردین در یک کنفرانس خبری گفتند رفراندوم روز یکشنبه منصفانه نبود و هواداران رئیس جمهور ترکیه از حمایت های غیرمنصفانه‌ای برخوردار بودند.

این اظهارنظر با واکنش رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روبرو شد. او روز دوشنبه پس از انتقاد ناظران بین المللی از نحوه برگزاری و اعلام نتیجه همه پرسی این کشور، «ذهنیت صلیبی» غرب را محکوم کرد.

وی در جمع هواداران خود در آنکارا به مقام های اروپایی گفت «حد خود» را بدانند.

آقای اردوغان با انتقاد از گزارش ها علیه رفراندوم ترکیه، گفت: ما دموکرات ترین همه پرسی جهان را داشتیم. آیا شرم نمی کنید که چنین می گویید؟

بر اساس همه پرسی روز یکشنبه ۲۷ فروردین، ۵۱ درصد به تغییر قانون اساسی که اختیارات آقای اردوغان را افزایش می دهد، موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز حامیان اردوغان با به صدا درآوردن بوق اتومبیل ها و تکان دادن پرچم در خیابان ها ابراز شادمانی کردند و در مقابل مخالفان با نتیجه رفراندوم که با دادن اختیارات جدید به رئیس جمهوری قدرت او را افزایش می دهد، به رسم این کشور با به هم زدن قابلمه و ظرف به یکدیگر، اعتراض خود را نشان دادند.

حزب دموکراتیک خلق، که حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه به شمار می رود نتیجه رفراندوم را رد کرده و خواستار ابطال آرا شده است. حزب سکولار جمهوری خواه خلق ترکیه نیز گفت هنوز معلوم نیست که چه تعداد رای شمارش شده است.

مقامات می گویند نتایج اولیه حاکی است که ۵۱.۴ درصد رای دهندگان در همه پرسی رای مثبت داده اند.

اردوغان می گوید تمرکز قدرت در دست رئیس جمهوری برای جلوگیری از بی ثباتی حیاتی است. اما پیروزی همه پرسی با فاصله اندک، می تواند نتیجه عکس داشته و منجر به افزایش تلاطم در کشوری شود که اخیرا یک کودتای نافرجام، شورش کردها و ناآرامی های مدنی را از سرگذرانده و کشور درگیر جنگ سوریه را در همسایگی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG