لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

دو قانون‌گذار طرفدار کردها در کابینه موقت ترکیه حضور دارند


دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری (چپ) و احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در آنکارا - ۳ شهریور ۱۳۹۴

در دولت موقت ترکیه که قرار است کشور را به سوی برگزاری انتخابات جدید در اول نوامبر هدایت کند، برای نخستین بار دو قانون‌گذار عضو یک حزب طرفدار کردها، عهده دار پست‌های وزارت خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کابینه موقت که قراربود احمد داوود اوغلو فهرست اعضای آن را برای تصویب به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ارائه دهد، در پی خودداری دو حزب اصلی اوپوزیسیون از مشارکت در آن، بیشتر از قانون‌گذاران حزب حاکم و احزاب مستقل تشکیل می‌شود.

دو قانون گذار حزب دموکراسی مردم و نیز یک عضو برجسته حزب ملی‌گرای ترکیه، که هردو از کردها طرفداری می‌کنند، دعوت پیوستن به کابینه را پذیرفتند.

حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات خرداد ماه گذشته اکثریت پارلمانی را از دست داد، و پس از آن که داوود اوغلو نتوانست یک دولت ائتلافی تشکیل دهد، اردوغان خواهان برگزاری انتخابات جدید شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جدیدترین نظرسنجی‌ها حاکی است که این حزب در انتخابات اول نوامبر (۱۰ آبان ماه) احتمالا قادر نخواهد بود رای کافی برای تشکیل یک دولت یک حزبی را به دست آورد.

در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش جداگانه به نقل از برخی مقام‌ها و رسانه‌های ترکیه از بازداشت دو خبرنگار بریتانیایی همراه با مترجمشان، در دیاربکر در جنوب شرق ترکیه خبر داد.

یک مقام فرمانداری دیار بکرتایید کرده است که آنها به دلیل اقدام به فیلم‌برداری پیش از دریافت مجوز خبرنگاری، بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG