لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

اردوغان از برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی خبر داد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد در پی شکست مذاکرات ائتلاف و تشدید تنش بر سر عملیات نظامی علیه شورشیان کرد، خواهان برگزاری انتخابات خواهد شد.

احمد داووداوغلو نخست وزیر ترکیه پیشتر در اوائل هفته، وقتی مذاکرات برای تشکیل ائتلاف با دو حزب کوچکتر به جایی نرسید، از کوشش برای تشکیل ائتلاف دست کشید. تحلیلگران سیاسی می‌گویند به دلیل تجدید نبرد با حزب کارگران کردستان – پ‌ک‌ک - نارضائی افزایش یافته است.

اردوغان که در انتخابات پارلمانی ژوئن شکست خورد، روز جمعه گفت روز دوشنبه با رئیس پارلمان ملاقات می‌کند و برگزاری انتخابات مجدد پارلمانی را احتمالا در اول نوامبر رسما اعلام خواهد کرد.

او گفت «انشاالله ترکیه در اول نوامبر آنچه را من مایل هستم انتخابات تکراری بنامم، برگزار خواهد کرد.»

رهبر ترکیه همچنین گفت یک دولت موقت که کشور را به سوی انتخابات هدایت کند تشکیل خواهد داد و قصد ندارد چنین ماموریتی را به کمال کیلیچ داراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه مردم واگذار کند. پس از آن که داووداوغلو نتوانست در مورد تشکیل ائتلاف به توافق برسد اردوغان فرصت چنین اقدامی را به حزب مخالف نداد.

جنگ با شورشیان پ‌ک‌ک‌ پس از دو سال آتش بس، چند هفته بعد از آن تجدید شد که حزب حاکم عدالت و توسعه اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات از دست داد و انگیزه بازگشت به خصومت را دامن زد.

مخالفان اردوغان را متهم می‌کنند که در تمام مدت خواهان برگزاری انتخابات زودرس بود و در مذاکرات ائتلاف مداخله می‌کرد، به این امید که حزب حاکم با دیده شدن بعنوان تنها راه بسوی صلح، سود ببرد.

اسوشیتدپرس می‌گوید به نظر می‌رسد اردوغان امیدوار است انتخابات جدید شانس حزب اسلامگرای عدالت و توسعه را افزایش دهد و او را به مسیر تغییر شکل دمکراسی ترکیه به سیستمی که در آن رئیس جمهوری قدرت اجرائی داشته باشد بازگرداند. یک دولت ائتلافی همچنین توانایی او را برای نفوذ بر دولت محدود خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG