لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

نخست وزیر ترکیه در ائتلاف با حزب ملی گرا ناکام ماند


ترکیه در پی انتخابات پارلمانی در ماه ژوئن با بحران سیاسی روبرو است چرا که احمد داووت اولغو، نخست وزیر ترکیه که از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل دولت ائتلافی شده بود در این امر ناکام مانده است. حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ممکن است به زودی مجبور شود انتخابات سراسری جدیدی اعلام کند.

رویتزر در گزارشی از آنکارا می‌گوید احمت داووت اوغلو نخست وزیر در پی نافرجام ماندن هفته‌ها مذاکره، رسما از کوشش برای تشکیل دولت ائتلافی دست خواهد کشید.

از زمانی که حزب حاکم عدالت و توسعه اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات اخیر از دست داد، او در تلاش بود تا شریکی برای ائتلاف پیدا کند.

داووت اوغلو در آخرین کوشش برای موافقت با تشکیل دولت، با رهبر حزب دست راستی جنبش ناسیونالیست ملاقات کرد اما او تمام گزینه هایی را که نخست وزیر ارائه داد رد کرد.

اردوغان اینک ممکن است ماموریت تشکیل دولت بعدی را به حزب جمهوری خلق، دومین حزب بزرگ ترکیه واگذار کند، هرچند احتمال این که این حزب بتواند با تشکیل دولت پیش از ضرب الاجل ۲۳ اوت موافقت کند، پایین است.

بر اساس موازین قانون اساسی ترکیه، اگر تا آن تاریخ دولت تشکیل نشود، اردوغان باید کابینه موقت داووت اوغلو را منحل کند و خواهان تشکیل یک دولت موقت که ترکیه را بسوی انتخابات جدید در پائیز هدایت کند، بشود.

عرصه سیاسی ترکیه در حالی دچار بحران شده که خلافت اسلامی (داعش) در ویدئوی جدیدی ترکیه را هدف گرفته و مردم این کشور را دعوت می‌کند برای «فتح استانبول» مسلح شوند.

در ویدئوی فوق که معلوم نیست در چه تاریخی تهیه شده، مردی مسلح به تفنگ که بین دو مرد مسلح دیگر نشسته است، از رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری برای گشودن دو پایگاه هوایی کشور به روی هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا انتقاد می‌کند ، او را «خائن» می‌نامد و مردم ترکیه را به شورش علیه «‌خدانشناسان، صلیبیون و کفار» و «جنگ علیه دوستان شیطان» فرا می‌خواند.

مرد ناشناس خطاب به مردم ترکیه می‌گوید اردوغان «شما را برده آمریکای صلیبی ساخته و ارزشهایتان را فروخته است.»

او همچنین آنکارا را به جانبداری از حزب کارگران کردستان و ارتش سوریه آزاد متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG