لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

ترکیه مواضع کردها در عراق را بمباران کرد


روز چهارشنبه و ساعاتی پس از آن که رجب طیب اردوغان گفت ادامه تلاش های صلح با کردها غیرممکن است، جنگنده های نیروی هوایی ترکیه مواضع شورشیان کرد را در شمال عراق و جنوب شرقی ترکیه بمباران کردند.

دفتر احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت جنگنده های کشورش به پناهگاه ها، انبارها و غارهایی در شش منطقه حمله کردند. این بزرگترین حمله ظرف یک هفته گذشته و آغاز حملات ترکیه به شورشیان شبه نظامی کرد و نیروهای داعش در شمال سوریه است.

عراق حملات هوایی فوق را به عنوان «افزایش خطرناک و تجاوز به تمامیت ارضی عراق» محکوم کرده است. داوداوغلو حملات علیه کردها و داعش را «مبارزه هماهنگ علیه ترور» توصیف کرده است.

اپوزیسیون حامی کردها در آنکارا اردوغان را به راه اندازی حملات به تلافی حضور پرقدرت حزب خلق در انتخابات ماه ژوئن متهم کرد. پیروزی حزب خلق های ترکیه در انتخابات که عمدتا نماینده جمعیت کرد این کشور است، حزب حاکم را از رسیدن به اکثریت در پارلمان بازداشت.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق گفت: «تنها گناه ما کسب ۱۳درصد از آرای انتخاباتی است.»

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب خلق های ترکیه
صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب خلق های ترکیه

​اردوغان در سال ۲۰۱۲ مذاکرات صلح با کردها را در تلاش برای پایان دادن به فعالیت های مسلحانه پ ک ک، حزب کارگران کردستان ترکیه بنا نهاد اما حالا می گوید صلح غیرممکن است و پارلمان را مامور رسیدگی کرد.

طی روزهای اخیر مقامات امنیتی ترکیه بیش از ۱۳۰۰ تن مظنون به عضویت در حزب کارگران کردستان، داعش و دیگر گروههای شبه نظامی را بازداشت کردند.

ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی روز سه شنبه بنا به درخواست ترکیه نشست اضطراری برگزار کرد و با صدور بیانیه ای ضمن اعلام همبستگی با ترکیه، حملات تروریستی علیه این کشور را محکوم کرد.

اردوغان گفت: «میخواهم به مردم ترکیه اطمینان دهم که نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی ما با افرادی که با نقاب بر صورت در خیابانهای شهرها و روستاها با حمل مواد منفجره و اسلحه مردم را تهدید و ارعاب می کنند شدیدا برخورد خواهند کرد.»

مقامات ایالات متحده اعلام کردند که با هدف مبارزه موثرتر با نیروهای دولت خود خوانده اسلامی موسوم به داعش، در حال مذاکره با آنکارا هم پیمان منطقه ای و عضو ناتو هستند.

XS
SM
MD
LG