لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

معترضان و پلیس ترکیه در آنکارا درگیر شدند


هزاران نفر که بسیاری از آنان علیه دولت ترکیه شعار می دادند، روز یکشنبه در مرکز شهر آنکارا تظاهرات کردند. این تظاهرات یک روز پس از انفجار دو بمب در آنکارا روی داد که دست کم ۹۵ نفر را کشت و حدود ۲۵۰ نفر را زخمی کرد.

انفجارها بامداد شنبه ۱۸ مهر، در آستانه یک گردهمایی بزرگ در پایتخت ترکیه رخ داد. قرار بود شرکت کنندگان در گردهمایی خواستار پایان نبرد میان نیروهای امنیتی ترکیه و گروه غیرقانونی حزب کارگران کردستان یا "پ ک ک" شوند.

به گزارش رویترز، گمان می رود دو مهاجم انتحاری، عامل بمب گذاری ها علیه تظاهرات حزب چپگرای "دمکراتیک خلق ها" حامی کردها، و همچنین فعالان کارگری بوده باشند. بمب ها در نزدیکی ایستگاه اصلی قطار در آنکارا و سه هفته مانده به انتخابات منفجر شد.

یکی از مجروحان بمب گذاری ها در آنکارا - شنبه
یکی از مجروحان بمب گذاری ها در آنکارا - شنبه

حزب دموکراتیک خلق در تظاهرات روز شنبه حضوری پر رنگ داشت.

این حزب روز یکشنبه در بیانیه ای گفت پلیس به رهبران و اعضای حزب که سعی کردند دسته گل هایی در محل انفجارهای روز یکشنبه بگذارند، حمله کرد و برخی از آنها مجروح شدند. تظاهرات کنندگان همچنین شعارهایی سر می دادند که اردوغان و پلیس ترکیه را قاتل می خواندند.

پلیس ضد شورش با خودروهای آبپاش بزرگراه اصلی منتهی به منطقه ای که پارلمان و ساختمان های دولتی در آن قرار دارند را مسدود کرد.

دولت ترکیه دست داشتن در حملات روز شنبه به تظاهرات حامی کردها را رد کرده و در عوض داعش، یک گروه رادیکال چپگرا و گروه غیرقانونی حزب کارگران کردستان ترکیه را از متهمان این حملات دانسته است. برخی از تحلیلگران می گویند ممکن است حملات کار ترکیه ای های افراطی ملی گرا باشد که مخالف اعطای هرگونه حقوق بیشتر به اقلیت کرد هستند.

بازپرستان ترکیه مشغول بررسی حملات روز شنبه هستند.

در همین حال ملکه بریتانیا در پیامی، کشته شدن اتباع ترکیه در بمب گذاری های روز شنبه را تسلیت گفت.

XS
SM
MD
LG