لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

روسیه ترکیه را به اعزام نیرو به سوریه برای مقابله با کردها متهم کرد


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه

روسیه روز یکشنبه ترکیه را به فرستادن نیروهای نظامی به مرز سوریه برای مقابله با کردهای سوری متهم کرد. همزمان مقامات ترکیه بر دو شهر عمدتا کردنشین این کشور در جنوب قوانین منع آمدورفت اعمال کرده اند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت مسکو شواهدی دریافت کرده که حاکی از پیشروی خزنده ترکیه در شمال سوریه است.

لاوروف در گفت و گو با تلویزیون روسی REN که روز یکشنبه پخش شد گفت: "اطلاعات ما حاکی است که آنها (ترکیه) صدها متر به درون مرز سوریه پیش رفته اند."

ترکیه به این سخنان واکنشی نشان نداده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس عملیات نظامی ترکیه در جنوب این کشور نگرانی نهادهای بین المللی از نقض حقوق بشر و مرگ غیرنظامیان را برانگیخته است.

فرماندار استان حکاری ترکیه در مرز عراق و ایران از برقراری منع آمد و رفت در شهر یوکسکوا از عصر یکشنبه خبر داد. اخبار حاکی است که ده ها تانک به این شهر اعزام شده اند.

همچنین مقامات استان ماردین از منع آمد و شد در شهر نوسایبین در مرز سوریه خبر دادند.

نیروهای نظامی ترکیه هفته گذشته به عملیات سه ماهه علیه شبه نظامیان کرد در شهر دیاربکر پایان دادند و روز یکشنبه برخی خیابان ها و محله های منطقه سور در دیاربکر به حالت عادی درآمدند.

ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا پ.ک.ک – حزب کارگران کردستان ترکیه را گروهی تروریستی محسوب می کنند و صلح شکننده میان پ.ک.ک و دولت ترکیه در ماه ژوئیه شکست خورد.

سرگئی لاوروف به سوالی درباره این که مسکو در قبال اعزام نیروها و تجهیزات رسمی ترکیه در مرز سوریه چه واکنش دارد پاسخ روشنی نداد.

وزیر خارجه روسیه گفت ترکیه تشکیل منطقه ای امن در خاک سوریه برای جلوگیری از اتحاد نیروهای کرد مستقر در شرق و غرب مناطق شمالی سوریه را حق خود می داند.

XS
SM
MD
LG