لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۲

با افزایش احتمال دخالت نظامی ترکیه در سوریه، نماینده ویژه آمریکا وارد آنکارا شد


به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف علیه داعش روز سه شنبه برای دیدار با مقام های ترکیه وارد آنکارا شد. این دیدار پس از گمان‌زنی هایی در خصوص احتمال دخالت نظامی ترکیه به درون سوریه صورت می‌گیرد.

خبرگزاری فرانسه از قول یک مقام ترک که به شرط ناشناس ماندن سخن می‌گفت، می نویسد: «ژنرال جان الن روز سه شنبه با مقام های ترکیه دیدار می کند» و «طبیعتاً» این مذاکرات باید در باره نبرد با داعش باشد.

ژنرال الن که کریستین ورموت، معاون وزارت دفاع در امور سیاسی، و هیئتی از مقام‌های نظامی او را همراهی می کنند، قرار است با فریدون سینیرلی اوغلو، معاون وزارت خارجه ترکیه و رهبران نظامی این کشور دیدار کند.

ترکیه در هفته گذشته حضور نظامی خود را در مرزهای پرتنش این کشور با استقرار تانک و موشک‌های ضدهوایی و افزایش نفرات مستحکم کرده است.

این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که جنگ میان گروه‌های تحت رهبری داعش و نیروهای دولتی سوریه در شهر حلب شدت گرفته است.

این آرایش نیرو به گمان‌زنی هایی درمورد برنامه دولت ترکیه برای دخالت نظامی در سوریه، به منظور عقب راندن جهادی ها از مرزهای این کشور و جلوگیری از پیشروی کردها، که در برابر داعش به پیروزی هایی دست یافته اند، منجر شده است.

هقته گذشته گزارش ها حاکی از آن بود که ارتش ترکیه می تواند یک منطقه حفاظت شده به وسعت ده ها کیلومتر در داخل سرزمین سوریه ایجاد کند تا ضمن تضمین امنیت ترکیه، بخشی از جمعیت یک میلیون و هشت صدهزار نفری پناه‌جویان سوری را مسکن دهد.

روز جمعه احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه، وجود هرگونه دخالت سریع ترکیه در سوریه را رد کرد اما در عین حال گفت در صورتی که امنیت ترکیه به خطر افتد، این کشور به آن پاسخ خواهد داد.

آنکارا نگران ایجاد یک دولت خودمختار کردی در شمال سوریه است و بیم از آن دارد که قدرت گیری نیروهای کردی سوریه، اقلیت کرد ترکیه را تشجیع کند.

ترکیه که تنها کشور با اکثریت مسلمان عضو ناتو است، در ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا که به کردها در جنگ با داعش کمک می کند، شرکت نکرده است. این تصمیم ترکیه حساسیت هایی را در واشنگتن برانگیخته است.

تحلیل گران هشدار داده اند که دخالت نظامی ترکیه در سوریه می تواند عواقب خطرناک قابل ملاحظه ای به بار آورد و از جمله روابط ترکیه را با غرب تنش‌آلود تر کند.

XS
SM
MD
LG