لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

هجوم پلیس ترکیه به میدان تقسیم استانبول


پلیس ضد شورش ترکیه روز سه شنبه با هجوم به میدان تقسیم استانبول به سوی صدها تظاهرکننده حاضر گاز اشک آور شلیک کرد و با فشار قوی آب آنان را پراکنده ساخت.

اقدام اخیر نیروهای پلیس در بامداد روز سه شنبه صورت گرفت. میدان تقسیم یکی از مراکز عمده تظاهرات ضد دولتی در ترکیه است که از ده روز پیش در شهرهای مختلف این کشور جریان دارد. در درگیری های روز سه شنبه، شماری از تظاهرکنندگان نیز به سوی پلیس سنگ و مواد آتش زا پرتاب کردند. در جریان درگیری ها چند نفر مجروح شده اند. در جریان این تحولات، بیشتر تظاهرکنندگان به پارک گزی گریختند، جایی که صدها نفر در تلاش برای مقابله با ساخت و سازهای دولتی، چادر زده و در آنجا می مانند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت که تظاهرات تلاشی است برای صدمه به وجهه و اقتصاد کشور. او گفت تظاهرکنندگان «سعی می کنند جلوی پیشرفت ترکیه را بگیرند» و آلت دست موسسات مالی و گروه های رسانه ای قرار گرفته اند که قصدشان صدمه زدن به اقتصاد ترکیه است.

هجوم روز سه شنبه پلیس به میدان تقسیم، پس از آن بود که اردوغان پذیرفت روز چهارشنبه با مخالفان ملاقات کند.

از زمان آغاز درگیری ها- حدود دو هفته پیش تاکنون- سه تن کشته شده اند، حدود 5000 نفر مجروح و هزاران نفر بازداشت شده اند.


تظاهرات در آغاز با هدف اعتراض به طرح دولت برای احداث یک مرکز خرید به جای یک پارک در وسط شهر، آغاز شد. اما اعتراض ها کم کم شکل ضددولتی به خود گرفت و به شهرهای مختلف ترکیه سرایت کرد و طی آن ها تظاهرکنندگان به اعمال دیدگاه های اسلامی نخست وزیر بر ملت سکولار ترکیه اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG