لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

اعلام وضعیت فوق العاده در تونس به دنبال بمب‌گذاری مرگبار در پایتخت


حضور ماموران پلیس در محل بمب گذاری در مقابل اتوبوس حامل گارد ریاست جمهوری در پایتخت تونس - ۳ آذر ۱۳۹۴
حضور ماموران پلیس در محل بمب گذاری در مقابل اتوبوس حامل گارد ریاست جمهوری در پایتخت تونس - ۳ آذر ۱۳۹۴

به دنبال انفجار بمب در مسیر اتوبوس حامل نیروهای گارد ریاست جمهوری تونس در روز سه‌شنبه، که دست کم ۱۲ کشته و بیش از ۱۰ زخمی برجای گذاشت، دولت تونس آن را یک حمله توریستی خواند و وضعیت فوق العاده در کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بمب‌گذاری در خیابانی در مرکز پایتخت تونس، کشوری که برخی آن را الگوی بهار عربی در منطقه می‌دانند، نشانه دور جدیدی از چالش‌های این کشور در رویارویی با افراطگرایی خشونت‌بار اسلامی است.

افراد مسلح افراطی پیشتر دو حمله عمده در تونس را انجام دادند که منجر به کشته شدن ۶۰ نفر شد و به دموکراسی نوپای تونس و همچنین صنعت گردشگری آن کشور نیز آسیب‌های بزرگی وارد کرد.

باجی قائد السبسی رئیس جمهوری تونس، که خود به هنگام حمله روز سه‌شنبه در اتوبوس حضور نداشت، وضعیت فوق العاده ۳۰ روزه در سراسر کشور و همچنین منع رفت و آمد شبانه در پایتخت اعلام کرد. او قرار است روز چهارشنبه با اعضای شورای امنیت دولت خود نیز دیدار و گفت‌و گو کند.

آقای السبسی در سخنانی که بطور زنده از تلویزیون تونس پخش می‌شد، گفت تونس در میانه "جنگ با تروریسم" قرار دارد و خواستار همکاری بین‌المللی علیه افراطگرایانی شد که طی هفته‌های اخیر اقدام به حملات مرگبار تروریستی در برخی نقاط جهان کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG