لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

نخست وزیر تونس: تروریسم خطری برای وحدت ملی است


نخست وزیر تونس یک سلسله اقدامات امنیتی جدید را اعلام کرده است، بستن برخی مساجد و فراخواندن سربازان ذخیره از آن جمله است. درهمین حال هزاران توریست خارجی از کشور فرار می کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، حبیب الصید، بامداد شنبه در حالی که خسته بنظر می رسید، در تلویزیون ظاهر شد، مردم را به همکاری علیه تروریسم فراخواند و قول داد بابت اطلاعاتی که به دستگیری تروریست ها منجر شود پاداش مالی پرداخت خواهد شد.

او جنگ با تروریسم را «مسئولیتی ملی» توصیف کرد و گفت «ما با تروریسمی که خطری جدی برای وحدت ملی است در جنگ هستیم.»

الصید، نیروهای ذخیره ارتش را به خدمت فراخواند و گفت آنها در محل های توریستی در سراسر کشور و نیز در داخل هتل ها مستقر خواهند شد، در همین حال از مسئولان هتل ها خواست بر تدابیر امنیتی بیافزایند.

او همچنین گفت احزاب سیاسی و انجمن هایی که از نگرش های افراطی حمایت می کنند و منابع مالی آنها مشکوک است، و نیز حدود ۶۰ مسجد که به تبلیغ برای افراط گرایی مشهور هستند، بسته خواهند شد.

در این میان، توریست ها روز شنبه برای خروج از تونس به فرودگاه نزدیک شهر سوس هجوم بردند. در آنجا روز جمعه مرد جوانی وارد ساحل شد، یک تفنگ و چند نارنجک را از چتر آفتابی که همراه داشت بیرون کشید، و ۳۸ تن را که اکثرا توریست بودند، کشت.

مهاجم، که توسط نیروهای امنیتی کشته شد، سیف الدین رزگویی، دانشجوی دانشگاه، معرفی شده است. شاهدان گفتند او در حمله، در حالی که حساب شده از ساحل به استخر می رفت و سپس وارد لابی شد، از نارنجک استفاده کرد.

گروه دولت اسلامی در پیامی در توییتر ، مسئولیت حمله را بر عهده گرفت.

XS
SM
MD
LG