لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

نارضایتی‌های مردمی در تونس؛ ۱۸ معترض دستگیر شدند


نیروهای نظامی پس از متفرق کردن معترضان، روز چهارشنبه، القصرین در جنوب تونس
نیروهای نظامی پس از متفرق کردن معترضان، روز چهارشنبه، القصرین در جنوب تونس

در تونس و پس از این که یک روزنامه‌نگار در حرکتی اعتراضی خود را آتش زد، موج اعتراض‌های مردمی به راه افتاده است. پلیس و نیروهای نظامی وارد سرکوب این جریان شده و هجده معترض را دستگیر کرده اند.

به گزارش روز چهارشنبه پنجم دی ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس، روزنامه‌نگار عبدالرزاق زرقی در اعتراض به شرایط اقتصادی دشوار و آمار بالای بیکاری، ابتدا پیامی ویدیویی داده و بعد خود را آتش زد.

سخنگوی وزارت کشور تونس در مورد اقدام پلیس گفته سیزده معترض در شهر القصرین و پنج معترض دیگر در طبربه در نزدیکی تونس دستگیر شده‌اند.

عبدالرزاق زرقی در ویدئوی خود و پیش از خودسوزی در القصرین، از مردم خواسته برپاخیزند و شورش کنند.

این روزنامه‌نگار گفته که از وعده‌های توخالی پس از قیام مردمی سال ۲۰۱۱ و وضعیت بد اقتصادی مردم، سرخورده شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، خشونت‌بارترین درگیری در القصرین روی داده است و پلیس با شلیک گاز اشک آور تلاش کرده معترضانی که در حال پرتاب سنگ بودند را متفرق کند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که پلیس به تنهایی امکان مقابله نداشته و نیروهای نظامی برای سرکوب معترضان در القصرین پیاده شدند.

در تونس شماری از معترضان در خیابان بورقیبه – از اصلی‌ترین خیابان‌های پایتخت – جمع شده و شعارهایی در مخالفت با حاکمیت سر دادند.

اشرف الیوسفی، سخنگوی دادگاه القصرین، روز چهارشنبه گفت که پرونده‌ای در مورد بررسی خودسوزی زرقی در جریان است.

یک حادثه‌ مشابه، یعنی خودسوزی محمد بوعزیزی، باعث اعتراض مردمی در سال ۲۰۱۱ شد که هم نظام سیاسی را در تونس تغییر داد و هم جریان موسوم به بهار عربی را جرقه زد.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG