لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

درگیری شدید میان نیروهای ارتش تونس و وفاداران به زین العابدین بن علی


سربازان تونسی در کنار یک تانک در پایتخت تونس - ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱
سربازان تونسی در کنار یک تانک در پایتخت تونس - ۱۶ ژانویه ۲۰۱۱

در تونس درگیری شدید مسلحانه ای میان نیروهای ویژه ارتش و وفاداران به زین العابدین بن علی، رییس جمهوری برکنار شده رخ داد. این در حالی که نخست وزیر موقت تونس وعده داده است روز دوشنبه تشکیل یک دولت جدید ائتلافی را اعلام کند.

درگیری ها در تونس بعد از ظهر روز یکشنبه در حوالی کاخ ریاست جمهوری، در پانزده کیلومتری شمال پایتخت رخ داد. منابع ارتش تونس می گویند نیروهای ارتش و اعضای جدید گارد ریاست جمهوری، حملات شبه نظامیان وفادار به آقای بن علی را دفع کرده اند. درگیری های مسلحانه جداگانه ای نیز بیرون از مقر اصلی حزب اپوزیسیون و مناطق دیگر پایتخت روی داد.

این درگیری ها زمانی روی می دهد که زین العابدین بن علی، به دنبال اعتراضات گسترده شهروندان تونسی، پس از ۲۳ سال ریاست جمهوری، مجبور به ترک کشورش شد. وی به همراه خانواده اش به عربستان سعودی رفته است.

پایتخت تونس روز یکشنبه شاهد حضور سنگین تانک های ارتش و پلیس ضد شورش بود. فروشگاه ها و مراکز تجاری نیز تعطیل بودند. نیروهای ارتش ده ها نفر از جمله دو مسئول بلندپایه سابق را دستگیر کردند. بازداشت شدگان متهم شده اند که قصد توطئه علیه نخست وزیر موقت تونس را داشته اند.

مسئولان می گویند علی سریاطی، مقام ارشد امنیتی دوران زین العابدین بن علی و معاون او، به توطئه علیه کشور، تحریک برای اخلال، کشتار و غارتگری متهم هستند. محمد غنوشی، نخست وزیر تونس در بیانیه ای کوتاه که از تلویزیون دولتی منتشر شد، گفت تشکیل یک دولت جدید وحدت ملی تا روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG