لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

دولت تونس دستور تعطیلی دانشگاه ها و مدارس را صادر کرد


دولت تونس دستور تعطیلی دانشگاه ها و مدارس را صادر کرد
دولت تونس دستور تعطیلی دانشگاه ها و مدارس را صادر کرد

دولت تونس دستور داد تمامی مدارس و دانشگاه های این کشور تا اطلاع ثانوی بسته شود. این اقدام دولت در حالی صورت می گیرد که معترضان در تونس با نیروهای پلیس درگیر شده اند. در این درگیری ها دست کم چهارده نفر کشته شده اند.

موج غیر منتظره نا آرامی ها در این کشور شمال آفریقا، چندین شهر استانی در نزدیکی مرز الجزایر را فرا گرفته است. تونس شاهد بیکاری گسترده و گرانی مواد غدایی است.

زین العابدین بن علی، رییس جمهوری تونس که مدت ۲۳ سال است قدرت را در این کشور در دست دارد، روز دوشنبه در تلویزیون ملی تونس حاضر شد و وعده داد ده ها هزار شغل جدید ایجاد کند. ولی او در همین حال به نا آرامی های روی داده در تونس برچسب «اقدامات تروریستی» زد.

شورش غیر منتظره در تونس ماه گذشته میلادی آغاز شد. زمانی که یک فارغ التحصیل ۲۶ ساله دانشگاهی، دریک شهر این کشور که تنها توانسته بود به عنوان یک فروشنده خیابانی کار پیدا کند، خود را به آتش کشید. او که محمد بوعزیزی نام داشت، بر اثر شدت سوختگی درگذشت. ماموران به دلیل نداشتن مجوز فروش از سوی بوعزیزی، میوه و سبزیجاتی که او برای فروش گذاشته بود را توقیف کرده بودند.

از سوی دیگر، مقامات تونسی سفیر آمریکا در آن کشور را در واکنش به انتقاد هفته گذشته وزارت امورخارجه آمریکا به نحوه برخورد دولت تونس با نا آرامی ها احضار کردند.

XS
SM
MD
LG