لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در تونس درگير شدند


نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در تونس درگير شدند
نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در تونس درگير شدند

رئيس جمهوری تونس به نيروهای امنیتی اين کشور دستور داده است تا علیه تظاهر کنندگان از اسلحه گرم استفاده نکنند. وی همچنين به دنبال تظاهرات مرگبار در اعتراض به قیمت مواد غذایی و درصد بالای بیکاری اعلام کرد قیمت محصولات اساسی غذایی کاهش می يابد.

زين العابدين بن علی اقدامات جدید را در بيانيه تلویزیونی در روز پنجشنبه در بدترين نا آرامی های مدنی در چند دهه اخير اعلام کرد. او همچنین وعده آزادی بيشتر مطبوعات را داد و گفت برای دور ديگر انتخابات رياست جمهوری شرکت نخواهد کرد. او در ۲۳ سال گذشته رهبر تونس بوده است.

مقامات تونس می گویند ۲۳ نفر در نا آرامی هايی که در ماه دسامبر گذشته زمانی که يک فارغ التحصیل دانشگاه ۲۶ ساله خود را پس از آنکه پليس مواد غذايی اش را توقيف کرد به آتش کشيد، آغاز شد. مقامات گفتند که او بدون مجوز فروش می کرده است. مخالفان و گروه های حقوق بشر می گویند شمار کشته شدگان بیش از ۵۰ نفر است.

نا آرامی ها در مناطق غربی آغاز شد، اما این هفته به پايتخت، شهر تونس، گسترش يافت. روز پنجشنبه، پلیس با شليک گلوله يک معترض را در شهر تونس ازپای درآورد. شاهدان می گویند دست کم یک نفر دیگر در ناآرامی ها در مرکز شهر زخمی شد.

يک گروه حقوق بشر و رهبران اتحادیه ها می گویند دست کم چهار نفر در درگیری های شبانه بین پلیس و تظاهرکنندگان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG