لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

مقررات جدید در پروازهای آمریکا: تلفن همراهتان را روشن بگذارید!


یک کارمند اداره امنیت پرواز آمریکا در حال بازرسی ساک دستی مسافران در فرودگاه بین المللی آتلانتا، جورجیا - عکس از آرشیو
یک کارمند اداره امنیت پرواز آمریکا در حال بازرسی ساک دستی مسافران در فرودگاه بین المللی آتلانتا، جورجیا - عکس از آرشیو

از بیش از ۲۵۰ فرودگاه بین‌المللی در جهان پرواز مستقیم به مقصد آمریکا انجام می‌شود؛ مشخص نیست مقررات جدید در کدامیک از آنها انجام خواهد شد.

از این پس در برخی از فرودگاه‌هایی که به مقصد آمریکا پرواز دارند، از مسافران خواسته می‌شود که پیش از سوار شدن به هواپیما، لوازم الکترونیکی، مثل تلفن همراه خود را روشن بگذارند.

اداره امنیت پرواز آمریکا با اعلام مقررات جدید می‌گوید لوازم الکترونیکی که روشن نشود، اجازه ورود به هواپیما نخواهد داشت، و ممکن است ناگزیر از صاحبان آنها بازرسی‌های بیشتری به عمل آید. به گفته اداره امنیت پرواز «افرادی که مسافرت می‌کنند می‌دانند که تمام لوازم الکترونیکی از سوی مأموران امنیتی بازرسی می‌شود.»

مقام‌های امنیتی ایالات متحده نگران تلاش‌های اخیر القاعده در تولید بمب‌هایی هستند که زیر دستگاه‌های بازرسی فرودگاه قابل کشف نیستند. معلوم نیست که این گونه بمب‌ها ساخته شده یا مشخصاً خطری از جانب آنها آمریکا را تهدید‌می کند یا خیر.

جی جانسون، وزیر امنیت ملی آمریکا اخیراً به اداره امنیت پرواز دستور داد که اقدامات امنیتی جدید را در بعضی از فرودگاه‌های بین‌المللی که پرواز مستقیم به این کشور دارند، اجرا کند. یک مقام وزارت امنیت ملی می‌گوید اداره امنیت پرواز در خارج از آمریکا بازرسی نمی‌کند، اما می‌تواند معیارهایی برای بازرسی پروازهایی که از خارج به آمریکا می‌آیند وضع کند.

آقای جانسون در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه از برنامه «ملاقات با مطبوعات» شبکه خبری اِن بی سی پخش شد، نگفت که آیا مقررات جدید در آینده در فرودگاه‌های داخلی هم اجرا خواهد شد یا نه، و فقط اشاره کرد «ما همچنان این مسائل را بررسی می‌کنیم. مسافران پروازهای داخلی می‌دانند که مقررات سفت و سختی در فرودگاه‌های داخلی اعمال می‌شود. در این مورد خاص ما فکر کردیم که در آخرین لحظه پیش از ترک فرودگاه بازرسی نهایی را انجام بدهیم.»

اداره امنیت پرواز به دلیل حساس بودن موضوع، اسامی فرودگاه‌هایی را که مشمول مقررات جدید می‌شوند افشا نکرده، ولی پرواز مستقیم به مقصد آمریکا از بیش از ۲۵۰ فرودگاه بین‌المللی انجام می‌شود.

یک منبع موثق در وزارت امنیت ملی می‌گوید هواپیما هدف مورد توجه تروریست‌هاست و آنها همواره دنبال راه‌هایی برای گریز از بازرسی‌های امنیتی می‌گردند.

مقامات اطلاعاتی آمریکا پیشتر گفته بودند نشانه‌هایی در دست دارند که اعضای القاعده در یمن که در ساختن بمب دست دارند، به سوریه رفته‌اند تا با شبکه القاعده در آن کشور ارتباط بگیرند.

شبکه القاعده در شبه جزیره عرب تمرکز کارش را روی سرنگون کردن هواپیماها با استفاده از مواد منفجره پنهان شده در لباس زیر یا جوهر دستگاه‌های چاپگر و غیره گذاشته است.

در طول سال گذشته، افرادی با تابعیت آمریکا یا کشورهای غربی به سوریه رفته‌اند و به جنگ برای سرنگون کردن دولت آن کشور پیوسته‌اند. بیم آن می‌رود که این افراد – که به دلیل داشتن گذرنامه آمریکا یا یک کشور غربی – ممکن است مورد بازرسی کمتری قرار بگیرند و بمبی از این نوع را مخفیانه به داخل یک هواپیمای آمریکایی حمل کنند.

XS
SM
MD
LG