لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

امنیت هوایی باید از مرزها فراتر برود


بر اساس مقررات جدیدی که در پی کوشش نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیمای مسافربر آمریکایی در روز کریسمس به اجرا گذاشته شد، از مسافران ۱۴ کشور که با هواپیما به آمریکا می آیند خواسته می شود مورد تفتیش های امنیتی اضافی قرار گیرند.

چهار کشور سوریه، کوبا، ایران و سودان، حامیان تروریسم تلقی می شوند، دولت هایی که بارها از اقدامات تروریسم بین المللی پشتیبانی کرده اند. ۱۰ کشور دیگر الجزایر، لیبی، سومالی، و نیجریه در آفریقا هستند، کشورهایی که لازم است زیر نظر باشند. در آنجا خطر سوء استفاده مسافرت های هوایی تروریست های شناخته شده و بالقوه ای که شهروندان و منافع آمریکا را هدف می گیرند، زیادتر است. فهرست در حالی که شرایط و ارزیابی های خطر اجازه می دهد، منظما بازنگری و اصلاح خواهد شد.

مقامات نیجریه می گویند شرایط جدید تفتیش در مورد هموطنان آنها عادلانه نیست. عمر فاروق المطلب، بمب گذار احتمالی در جای دیگری برای حمله استخدام شد و آموزش دید، و نگرش جامعه و دولت نیجریه را منعکس نمی کند و نباید به عنوان معیاری برای قضاوت درباره تمام نیجریه ای ها به کار رود. آنها همچنین یادآور می شوند که کشورشان در پاسخ به این حادثه، روش های امنیتی خود را تقویت کرده است.

بااین حال، هدف تدابیر امنیتی هوایی جدید آمریکا این نیست که شهروندان کشور خاصی بدنام شوند. این تدابیر، پاسخی به یک حادثه مشخص و تهدید فزاینده است، نظیر کاری که پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در شهر نیویورک و واشنگتن دی سی صورت گرفت.

به دلیل بالا رفتن سطح اقدامات امنیتی در آمریکا، مسافران هوایی کشورهایی که ممکن است با خطر حوادث مشابهی روبرو شوند نیز سود می برند.

در حقیقت، شرایط جدید شامل اقدامات دراز مدت و بادوامی است که در رایزنی با مقامات پلیس و انتظامی در بسیاری از کشورها به اجرا در می آید و تشخیص می دهد که امنیت هوایی کارآمد باید از مرزها فراتر رود.

XS
SM
MD
LG