لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

نخستین سخنرانی ترامپ در واشنگتن بعد از ترک کاخ سفید؛ او باز انتخابات ۲۰۲۰ را تقلب نامید


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در هتل ماریوت مارکی در واشنگتن- ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۲
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در هتل ماریوت مارکی در واشنگتن- ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۲

بعد از مدت‌ها سکوت رسانه‌ای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، روز سه‌شنبه با سفر به پایتخت ایالات‌متحده در یک سخنرانی طولانی گفت که به دنیای سیاست بازمی‌گردد.

سخنرانی روز سه‌شنبه ترامپ در جمع هوادارانش در هتل ماریوت شهر واشنگتن انجام شد، ناظر به تلاش او برای بازگشت احتمالی به عرصه سیاست بود در حالیکه او در این سخنرانی بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات گذشته که منجر به شکست او شد، تاکید کرد. هیچ منبع رسمی در انتخابات ادعای تقلب ترامپ را تائید نکرده و اغلب رسانه‌های آمریکا این ادعا را دروغ می‌دانند.

ترامپ که در جمع حدود ۶۰۰ نفره از هوادارنش در هتلی واقع در حدود یک کیلومتری از کاخ سفید در شهر واشنگتن صحبت می‌کرد، مدعی شد که او در انتخابات ۲۰۲۰ نسبت به دور قبل آرای بیشتری کسب کرده بود. او گفت که «ما میلیون‌ها و میلیون‌ها رای بیشتر آوردیم. و می‌دانید چیست؟ این داستان برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت. چه شرم آور بود. اما ممکن است مجبور باشیم دوباره این کار را انجام دهیم. ما باید بازی خود را درست کنیم. من باید کشور خود را درست کنم.»

در سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای رئیس‌جمور پیشین که در مراسم افتتاحیه نشست دو روزه‌ای با محوریت سیاست‌های ترامپ ایراد شد، چند تن از چهره‌های دولت ترامپ و قانون‌گذاران جمهوری‌خواه حضور داشتند. این قانون‌گذاران از آن عده‌ای بودند که پیشتر به تأیید رسمی آرای انتخابات در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ اعتراض کرده بودند و پیروزی جو بایدن در انتخابات را زیرسوال برده بودند.

صدای آمریکا از نیوت گینگریچ، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا و از شرکت‌کنندگان در این سخنرانی پرسید که نظر او درباره تکرار ادعای پیروزی ترامپ در انتخابات چیست. گینگریچ در حالی که نگهبانان امنیتی او را سوار خودرویی می‌کردند، پاسخ داد: «شگفت‌انگیز است که می‌توانی یک سخنرانی دو ساعته داشته باشی و ۹۰ ثانیه‌ای را که به آن اهمیت می‌دهی بفهمی.»

ادعای ترامپ در مورد پیروزی در انتخابات و حمله طرفدارانش به کنگره در ژانویه ۲۰۲۱ همچنان موضوع چندین جلسه پرسش و پاسخ در کنگره است.

مایکل اوهانلون، مدیر تحقیقات سیاست خارجی در موسسه بروکینگز، به صدای آمریکا گفت که تصمیم ترامپ برای ایجاد تردید در مورد نتیجه انتخابات بسیار مهم است. او گفت که می‌تواند با سیاست‌های ترامپ کنار بیاید «زیرا دست‌کم او در چارچوب قوانین بازی می‌کرد» اما «وقتی شما به نتیجه انتخابات احترام نمی گذارید، فقط به این دلیل که شخصاً به شما آسیب می‌زند، قضیه کاملاً متفاوت است.»

اوهانلون گفت احترام نگذاشتن به نتیجه انتخابات در این کشور دموکراتیک مبتنی بر قانون اساسی ممکن است «خیلی سریع وارد قلمرو غیرقانونی» شود.

اوهانلون گفت که باید (منتظر ماند و) دید که ترامپ در هفته‌ها و ماه‌های آینده چه چیزهایی می‌گوید.

اوهانلون اظهار داشت که «من می‌ترسم که این برای کشور ما خطرناک باشد» و «این نوع نگرش» رئیس جمهوری سابق آمریکا و «حرکت او علیه دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، در سراسر کشور، در اطراف ایالت‌ها، داخل کنگره» منحصر به «منافع سیاسی شخصی و خودشیفتگی باشد.»

رخداد ۶ ژانویه ۲۰۲۱ همچنان از موضوعات مورد بررسی در سطح کشوری در آمریکا است و طی یک سری جلسات استماع کنگره به طرز چشمگیری با جزئیات دقیق در ماه گذشته بازپخش شده است.

یک روز پس از حمله ۶ ژانویه، ترامپ هنوز از بیان اینکه انتخابات ۲۰۲۰ به پایان رسید، خودداری کرد.

ترامپ روز سه‌شنبه همچنین در سخنرانی خود آنچه را که دستور کار «قانون و نظم» ‌خواند، ترسیم کرد که خواستار سختگیری بیشتر در مورد مهاجران متخلف و مجرمان مواد مخدر است و به نیروهای پلیس و مجریان قانون قدرت بیشتری می بخشد. او همچنین قوانین سختگیرانه مواد مخدر در چین و استفاده از مجازات اعدام در پرونده های مواد مخدر را تحسین کرد.

در بیرون از مراسم سخرانی او، ده‌ها معترض برای مخالفت با ترامپ تجمع شده بودند. آنها در مقابل چند ده هوادار او که پرچم‌های بزرگ آمریکا را به اهتزاز در می آوردند، شعار می‌دادند: «نه به ترامپ، نه به کوکلاس‌کلان‌ها، نه به ایالات متحده فاشیست.»

ماه گذشته کمیته ویژه بررسی حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره آمریکا، پس از پشت سر گذاشتن بیش از یک سال تحقیق، با برگزاری نخستین نشست علنی پرسش و پاسخ اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، طرفدارانش را هدایت کرد که به ساختمان کنگره یورش ببرند و این بخشی از یک دسیسه‌چینی برای باقی ماندن در سمت ریاست‌جمهوری بود.

این درحالی است که استیو بنن، مشاور و رئیس کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ نیز به دلیل سرپیچی از اطاعت از احضاریه‌های کمیته بررسی واقعه ۶ ژانویه ۲۰۲۱ کنگره، با رأی هیئت منصفه فدرال، در دادگاهی در واشنگتن مقصر شناخته شد.

بخش بزرگی از جمهوری‌خواهان کنگره مشروعیت نتیجه تحقیقات این کمیته را زیر سوال برده‌اند.

چند نماینده دموکرات و جمهوری‌خواه اعضای کمیته ۶ ژانویه را تشکیل می‌دهند و این کمیته درباره هجوم گروهی از طرفداران تندرو دونالد ترامپ به کنگره در ششم ژانویه ۲۰۲۱ تحقیق می‌کند.

XS
SM
MD
LG