لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

پوتین: ترامپ باهوش است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز یکشنبه ۱۴ آذر، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ان‌تی‌وی» گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، «مردی باهوش است و به سرعت مسوؤلیت های جدیدش را درک خواهد کرد.»

ولادیمیر پوتین پیشتر نیز ابراز امیدواری کرده بود که آقای ترامپ به بازسازی روابط آمریکا و روسیه کمک کند. کارشناسان نیز معتقدند احتمال اینکه آقای پوتین پیش از تحلیف آقای ترامپ در ماه ژانویه لفظی «ضد غرب» در سخنانش اتخاذ کند کم است.

آقای پوتین در مصاحبه روز یکشنبه خود استدلال کرد از آنجا که دونالد ترامپ در حوزه تجارت موفق بود بنابراین می تواند خود را با مسوؤلیت های جدیدش نیز وفق دهد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، به نظر می رسد سخنان آقای پوتین پاسخی است به منتقدان آقای ترامپ مبنی بر اینکه گفتار و کردار او پس از پیروزی در انتخابات درخور یک رئیس جمهوری نبوده است.

در بخشی دیگر از این مصاحبه درباره رابطه روسیه با غرب، آقای پوتین گفت تلاش ها برای ایجاد دنیایی یک قطبی با شکست مواجه شده است. آقای پوتین افزود «وضعیت در حال تغییر است. فکر نمی کنم برای کسی پنهان باشد، همه آن را می بینند، که بسیاری از همتایان ما ترجیح می دهند به اصول قوانین بین الملل پایبند باشند؛ برای اینکه تعادل تدریجا در حال برقرار شدن است.»

آقای پوتین در خاتمه مصاحبه خود گفت در برقراری رابطه با کشورهای دیگر به منافع آنها احترام می گذارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG