لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

پرزیدنت ترامپ: روحانی گفت بخشی از تحریم‌ها را هم بردارید ملاقات می‌کنم، ولی من نپذیرفتم


پرزیدنت ترامپ در حال گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، روز جمعه ۱۲ مهر ماه
پرزیدنت ترامپ در حال گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، روز جمعه ۱۲ مهر ماه

رئیس جمهوری آمریکا می گوید او حتی با برداشتن «بخشی از تحریم‌ها» قبل از ملاقات با رئیس جمهوری ایران مخالفت کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ۱۲ مهر ماه پیش از ترک کاخ سفید به برخی پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. او در پاسخ به این پرسش که آیا او تلاش کرده بود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با حسن روحانی کند یا نه، گفت: «آنها تلاش کرده بودند ملاقاتی را ترتیب دهند، ولی او [روحانی] می‌خواست تحریم‌ها برداشته شوند. من هم گفتم حتما شوخی‌‌شان گرفته است.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «روحانی خواستار ملاقاتی در سازمان ملل بود. ما با آن‌ها حرف زدیم - [البته] من شخصاً با او حرف نزدم؛ ولی طرف‌های ما با هم حرف زدند. او می‌خواست تحریم‌ها، یا بخشی از تحریم‌ها، برداشته شود که من هم گفتم: نه.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در پاسخ به پرسشی دیگر گفت که ایران، کره شمالی، و چین می‌خواهند با آمریکا مذاکره کنند و از این بابت آمریکا در وضعیت بسیار خوبی است.

ایالات متحده آمریکا می‌گوید توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG