لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

در پی تحت فشار گذاشتن ایران برای پاسخگویی؛ آژانس انرژی اتمی می‌گوید همکاری تهران بهبود یافته است


آرشیو
آرشیو

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید همکاری ایران با این نهاد نظارتی بهبود یافته است.

به گزارش رویترز، رئیس موقت آژانس روز جمعه ۱۲ مهر این موضوع را اعلام کرد و گفت پیشرفت حاصل ملاقات با مقامات ارشد ایرانی طی هفته های اخیر بوده است.

بهبود همکاری ایران با این بازوی هسته‌ای سازمان ملل پس از آن گزارش می شود که آژانس پیشتر ایران را برای پاسخگویی به سوالاتی تحت فشار گذاشته بود.

آژانس سوالات خود از ایران را به طور علنی اعلام نکرده است، اما دیپلمات ها می گویند این سوالات شامل پرسش درباره رد اورانیوم در یک سایت اعلام نشده از سوی ایران می شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود سایت مورد نظر در تورقوزآباد، یک انبار مخفی اتمی است، اما ایران گفته بود سایت مورد اشاره، یک قالیشویی بوده است.

تردید در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای رژیم حاکم بر ایران از همان آغاز وجود داشت. روشن شدن زوایای بیشتری از فعالیت‌های پنهان جمهوری اسلامی در این زمینه، نگرانی‌ها از این بابت را افزایش داد و به اعمال تحریم‌های هسته‌ای بر ایران انجامید. هرچند بخش بزرگی از این تحریم‌‌ها با به نتیجه رسیدن توافق هسته‌‌ای برجام در سال ۱۳۹۴ لغو شد، اما ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته ای با ایران و لغو تحریم‌ها در رفتار رژیم حاکم بر این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

نهایتا پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG