لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار می‎کند؛ تعیین زمان دیدار با رهبر کره شمالی


كاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ در راستای برنامه ریزی برای دیدار تاریخی با رهبر کره شمالی، یکم خرداد ماه میزبان همتای کره جنوبی خود در کاخ سفید خواهد بود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که سومین دیدار روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی نشان از روابط دوستانه ریشه دار بین دو کشور دارد.

در ادامه این بیانیه بدون ارائه جزئیاتی آمده است که هماهنگی برای دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی از مهمترین مسائل گفتگوهای دیدار روز یکم خرداد خواهد بود.

کاخ سفید در بیانیه دیگری گفت در طی دیدار جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید با همتای کره جنوبی خود که با هدف نهایی کردن برنامه دیدار پرزیدنت ترامپ و مون جای این رئیس جمهوری کره جنوبی برگزار شد؛ بر لزوم حفظ وضعیت نیروهای نظامی آمریکا در کره جنوبی تاکید شد.

روز گذشته، پرزیدنت ترامپ در جمع اعضای انجمن ملی سلاح در شهر دالاس تگزاس، تلویحا گفت که توان نظامی آمریکا به عنوان نیروی بازدارنده در برابر کره شمالی آنها را به پای میز مذاکره کشانده است.

او گفت: «درباره کره شمالی؛ یادتان هست که می‌گفتند حرف‌های من ما را به جنگ اتمی با کره شمالی می کشاند. اما نه اینطور نشد. آنچه موجب جنگ اتمی می شود، ضعف است. بله ضعف موجب جنگ اتمی می شود.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر در روز جمعه ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد زمان و مکان برگزاری دیدار با رهبر کره شمالی تعیین شده و به زودی اعلام خواهد شد.

او پیشتر نیز گفته بود که منطقه حائل بین دو کره می‌تواند جای خوبی برای ملاقات سران آمریکا و کره شمالی باشد، اما سنگاپور هم یک گزینه ممکن است.

ساختمان «خانه صلح» در منطقه غیرنظامی میان دو کره جنوبی و شمالی، محل دیدار یک هفته پیش رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG