لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

جزئیاتی جدیدی از سفر محرمانه مایک پمپئو و دیدار با رهبر کره شمالی


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک گفتگوی تلویزیونی درباره سفر محرمانه‌اش به کره شمالی و دیدار و گفتگو با کیم جونگ اون توضیح داد.

وزیرخارجه آمریکا که ماموریت خود به کره شمالی را بسیار با اهمیت خواند به شبکه «ای بی سی» گفت هدف اصلی‌اش از دیدار آن بود که ببیند آیا فرصتی برای دو کشور هست که ماموریت او به سرانجامی برسد یا نه. این دیدار در گزارش به پرزیدنت ترامپ، سازنده توصیف شد.

وزیر خارجه آمریکا اما تاکید کرد که هنوز آغاز کار است و باید کارهای زیادی دراین زمینه انجام شود.

مایک پمپئو با اشاره به کارنامه گفتگوهای چند دهه‌ای دولت‌های آمریکا با کره شمالی و پایبند نماندن پیونگ یانگ به وعده‌های داده شده‌اش، هدف جاری خود را دریافتن این نکته دانست که آیا این بار امکان دارد از گفتگوها نتیجه مهمی حاصل شود.

پاسخ وزیر خارجه این بود که این بار با درنظر گرفتن سیاستی که رئیس جمهوری در پیش گرفته این امیدواری هست که وضعیت با دوره های پیشین فرق کند.

وزیرخارجه گفت وگوها را بسیار جدی خواند و گفت کیم جونگ اون به خوبی برای گفتگو و کار آمادگی داشت.

او گفت: «در دیدارش با کیم جونگ اون پیام پرزیدنت ترامپ رابه او ابلاغ کردم و او بخوبی پیام را گرفت و گفت آماده است و نقشه راه برای رسیدن به هدف مورد نظر را آماده خواهد کرد.»

مایک پمپئو افزود که تنها زمان می‌تواند نشان دهد که آن وعده ها تا چه پایه تحقق می یابد.

در همین برنامه، گزارشگر ای بی سی گفتگویی نیز با آدام شیف عضو ارشد دموکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا درباره امکان موفقیت دیپلماسی در خلع سلاح هسته ای کره شمالی داشت.

آدام شیف گفت که دولت‌های کره شمالی و ایران هر دو مخفی کاری دارند و شفاف نیستند. بنابراین بهتر است شکاک بود و بر شدت بازرسی‌ها در کره شمالی تاکید کرد.

او گفت: «دولت ترامپ با اشاره به ضعف برجام خواستار بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است. آیا کره شمالی چنان اجازه ای را خواهد داد که از تاسیسات نظامی آن کشور بازدید شود؟»

آقای شیف در ادامه تاکید کرد که بهتر است با توجه به کارنامه پر ازترفند و فریب کره شمالی در هر نوع توافقی با آن کشور بر شدت بازرسی‌ها تاکید شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG