لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

ترامپ: دیوار مکزیک را می سازیم، بعد آنها بازپرداخت می کند


آقای ترامپ در زمان تبلیغات از ساخت دیوار بین مکزیک و آمریکا برای ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی گفته بود.
آقای ترامپ در زمان تبلیغات از ساخت دیوار بین مکزیک و آمریکا برای ممانعت از ورود مهاجران غیرقانونی گفته بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز جمعه از طرحی حمایت کرد که در آن ایالات متحده هزینه ابتدایی ساخت دیوار مرزی با مکزیک را می پردازد و سپس هزینه پرداخت شده را بازدریافت می کند.

آقای ترامپ روز جمعه توییت کرد: «رسانه های بی صداقت این نکته را نمی گویند که هزینه مصرفی برای ساخت دیوار (برای بالابردن سرعت) بعدا توسط مکزیک بازپرداخت می شود.»

پیشنهاد ساخت دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک یکی از وعده های مهم کارزار انتخاباتی آقای ترامپ بود. او بارها وعده داد که هزینه ساخت این دیوار برعهده مکزیک خواهد بود.

پیشتر در شامگاه پنجشنبه رسانه ها گفتند که آقای ترامپ می خواهد در وعده خود تغییر ایجاد کند و به نوشته روزنامه یو.اس.ای تودی همین نکته است که رئیس جمهوری منتخب را به استفاده از لفظ «رسانه های بی صداقت» ترغیب کرده است.

آمریکا و مکزیک حدود ۳ هزار کیلومتر مرز مشترک دارند و پیش بینی ها می گوید ساخت این دیوار می تواند دهها میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

سه ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ سفری به مکزیک داشت و با رئیس جمهوری این کشور دیدار داشت. بعد از این دیدار او مدعی شد مکزیک هزینه دیوار را خواهد پرداخت.

طرح کنگره برای دیوار

تنها دو روز بعد از پیروزی آقای ترامپ، جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند امیدوارند تا طرحی جدید را به عنوان جایگزین پروژه ساخت دیوار بین مرز مکزیک و آمریکا به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، پیشنهاد دهند.

به گفته منابع نزدیک به جمهوریخواهان مجلس نمایندگان، طرح پیشنهادی از سوی قانونگذاران جمهوریخواه شامل ساخت حصارهای بیشتر و افزایش تعداد مأموران فدرال در مرز مکزیک و آمریکا است.

در جزئیات طرح پیشنهادی از سوی مجلس نمایندگان اشاره شده است به ساخت حصارهای دولایه ای در بخش هایی از مرز ۳۲۰۰ کیلومتری مرز میان آمریکا و مکزیک. این طرح جایگزین طرح نخست آقای ترامپ مبنی بر ساخت دیواری با آجر و ملات است.

خبرگزاری رویترز می گوید جمهوریخواهان مجلس سنا که طرح جایگزین را پیشنهاد داده اند، پس از تشکیل تیم انتقال قدرت آقای ترامپ با او درباره این طرح ملاقات خواهند کرد.

یک منبع نزدیک به جمهوریخواهان مجلس نمایندگان و یک مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته اند که ساخت دیوار بین مرزی واقعگرایانه نخواهد بود چراکه چنین دیواری می تواند دید و کنترل نیروهای مرزی آمریکا را محدود کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG