لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

نخست وزیر کانادا: به طور فعال پیگیر آزادی هما هودفر بودیم


جاستین ترودو نخست وزیر کانادا - آرشیو
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا - آرشیو

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت مردم کانادا از آزادی دکتر هما هودفر از زندانی در ایران آسوده خاطر شده اند و او به زودی به جمع اعضای خانواده خود، دوستان و همکاران خود می پیوندد.

جاستین ترودو که سال گذشته تمایل خود را برای بهبود روابط کانادا با ایران اعلام کرده بود، گفته است: "دولت کانادا به طور فعال و سازنده در بالاترین سطح پیگیر پرونده دکتر هودفر از زمان آغاز مشکلات او بوده است و برای آزادی و بازگرداندن او به کانادا تلاش کرده است."

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه آزادی خانم هودفر را «به دلایل انساندوستانه از جمله بیماری» عنوان کرد و گفت که او از طریق کشور عمان به کانادا بازگشته است.

ادعای ایران در مورد آزادی خانم هودفر به دلایل انساندوستانه در حالی است که ادامه بازداشت او مانعی بر سر راه بهبود روابط ایران و کانادا، تحت نخست وزیری جاستین تروردو عنوان شده بود.

هما هودفر، ۶۵ ساله، استاد مردم شناسی در کانادا و پژوهشگر حوزه زنان است. او پس از سفر به ایران، بعد از مدت ها بازجویی روز ۱۸ خرداد ماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران قبلا گفته بود که خانم هودفر به دلیل "ورود در حوزه‌های فمینیسم و جرائم امنیتی" بازداشت شده و پرونده‌اش در دادسرای تهران رسیدگی می‌شود.

XS
SM
MD
LG