لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

رویترز: ترامپ «به احتمال زیاد» پایبندی ایران به برجام را دوباره تأیید می‌کند


به گفته یک مقام آمریکایی، دولت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، «به احتمال زیاد» گزارش مبنی بر همکاری ایران با مفاد توافق هسته ای را مجددا تأیید خواهد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنجشنبه ۲۲ تیر ماه خبر از این داد که «به احتمال زیاد» پرزیدنت ترامپ گزارش مبنی بر تبعیت ایران از مفاد توافق هسته ای را تأیید کند.

به گفته این مقام ارشد، این در حالی است که آقای ترامپ همچنان نسبت به توافق هسته ای ایران با غرب اطمینان کامل ندارد.

بنا به توافق هسته ای ایران با قدرت های غربی، وزارت خارجه آمریکا موظف است هر ۹۰ روز یکبار، کنگره را در جریان اجرای صحیح برجام از سوی ایران بگذارد و روز دوشنبه ۲۶ تیر ماه ضرب الاجل تعیین شده از سوی دولت ترامپ برای ارائه این گزارش است.

دولت ترامپ در آوریل گذشته برای اولین بار اجرای کامل برجام از سوی ایران را تأیید و تعلیق تحریم های هسته ای ایران را که از دولت اوباما صورت گرفته بود، تمدید کرد.

در صورت تأییدیه پرزیدنت ترامپ، این دومین بار خواهد بود که اجرای کامل برجام از سوی ایران تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ تأیید شده است. این در حالی است که آقای ترامپ طی رقابت های انتخاباتی از توافق هسته ای ایران انتقاد کرده بود.

درخواست چهار سناتور

از سوی دیگر و با نزدیک شدن به زمان ارائه گزارش وزارت خارجه به کنگره، چهار سناتور جمهوریخواه در نامه ای به رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، از او خواسته اند لحن خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای تغییر بدهد.

در نامه سناتورهای جمهوریخواه تام کاتن، تد کروز، دیوید پردو و مارکو روبیو نوشته شده است: «ایران به کارزار تخاصم منطقه ای اش ادامه می دهد، از تروریسم بین المللی حمایت می کند، فناوری موشک بالیستیک را توسعه می دهد، و به مردم ایران ستم می کند. در سایه این اقدامات عملا هیچ مبنایی برای این استدلال وجود ندارد که ادامه لغو تحریم ها امنیت ملی آمریکا را تقویت می کند. در واقع ادامه سیاست کنونی معادل تشویق تجاوزگری ایران است.»

بعضی هشدار می دهند که اگر رکس تیلرسون تصمیم بگیرد پایبندی ایران به برجام را تایید نکند توافق هسته ای از مسیر خود خارج خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG