لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۵

بمبگذار انتحاری داعش در عراق، زندانی آزاد شده از گوانتانامو بود


گزارشهای رسانه ای حاکی است بمبگذاری انتحاری داعش که در هفته جاری به پایگاه ارتش در عراق حمله کرد یک زندانی سابق بریتانیایی در بازداشتگاه گوانتانامو بود که بیش از یک میلیون دلار از بریتانیا غرامت گرفته بود.

رونالد فیدلر در دهه ۹۰ میلادی پس از گرویدن به اسلام به جمال الحریص تغییر نام داد و در سال ۲۰۰۴ با میانجی گری دولت وقت بریتانیا در زمان نخست وزیری تونی بلر از زندان گوانتانامو آزاد شد.

نشریه تلگراف می گوید جمال الحریص پس از آن که گفت ماموران بریتانیایی در بدرفتاری با او مشارکت داشته اند، از دولت بریتانیا یک میلیون پوند غرامت گرفت.

جمال الحریص در هفته جاری و وقتی که داعش تصویری لبخندزنان از او را منتشر کرد، به عنوان بمب گذار انتحاری داعش اعلام شد. به نوشته نشریه تایمز لندن، داعش ادعا می کند که الحریص چندین نفر را به کشتن داده است.

الحریص ۵۰ ساله در سال ۲۰۱۴ در سوریه به داعش پیوست و این بیم وجود دارد که غرامت فوق به جیب داعش واریز شده باشد. او در میان داعشی ها به ابوذکریا البریتانی معروف بود.

الحریص به ارتباط با اسامه بن لادن متهم بود. او در سال ۲۰۰۱ در زندان طالبان در افغانستان پیدا شد و سپس بدون اعلام جرم دو سال در گوانتانامو نگهداری شد.

او متولد منچستر در بریتانیا است. برادرش ضمن تایید شناسایی هویت او از عکس تازه منتشر شده گفت: «از لبخندش می شناسمش. او زندگی اش را تباه کرد. اگر همه اینها درست باشد یعنی برادرم را از دست داده ام.»

تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا نحوه پوشش خبری این موضوع در برخی رسانه ها را نکوهش کرد.

او گفت: «این دولت من نبود که به او غرامت پرداخت کرد. بلکه غرامت در سال ۲۰۱۰ و از طریق دولت محافظه کار توافق شده بود.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG