لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

پرزیدنت ترامپ: گزارش «برآورد اقلیمی ملی» را قبول ندارم


پرزیدنت ترامپ گفت این گزارش را دیده و «بخش‌هایی از آن را خوانده» است، اما اضافه کرد که «آن را قبول ندارم».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید که گزارش «برآورد اقلیمی ملی» که از سوی دولت آمریکا تهیه و هفته گذشته منتشر شده بود را «قبول ندارد».

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۶ نوامبر (پنجم آذرماه) گفت این گزارش را دیده و «بخش‌هایی از آن را خوانده» است، اما زمانی که از او پرسیده شد چه نظری درباره این گزارش دارد، پاسخ داد که «آن را قبول ندارم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت بقیه کشورها هم باید سهم خود را درباره تغییرات اقلیمی ایفا کنند. او به طور مشخص از چین، ژاپن و کشورهای آسیایی برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نام برد و گفت: «در حال حاضر ما پاک‌ترین هوا در تاریخ خود را داریم و این برای من بسیار مهم است.»

هفته گذشته گزارشی از سوی دولت آمریکا با نام «برآورد اقلیمی ملی» منتشر شد که می‌گفت عواقب تغییرات اقلیمی، شامل توفان های قدرتمند، خشکسالی و آتش‌سوزی‌های جنگلی، در این کشور وخیم‌تر می‌شود. این گزارش با درخواست کنگره تهیه و با کمک ده‌ها سازمان دولتی و شماری از وزارتخانه ها نوشته شد.

کاخ سفید پس از انتشار این گزارش در روز جمعه آن را «غیردقیق» توصیف کرد و لینزی والترز، از سخنگویان کاخ سفید گفت این گزارش عمدتا متکی بر شدیدترین شرایط ممکن است.

گزارش برآورد اقلیمی ملی که در بیش از یک هزار صفحه نگاشته شد، هشدار می‌دهد فجایع جوی شدیدتر و طولانی‌تری رخ خواهد داد که بخشی از آن به دلیل گرمایش زمین است. براساس این گزارش در صورت مقابله نکردن با گرمایش هوا، تا پایان قرن بیست و یکم به طور متوسط ۵ درجه سانتیگراد به دمای کره زمین افزوده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ اما گفت: «اگر ما تمیز باشیم، اما بقیه کشورها در دیگر نقاط روی زمین به آلوده کردن ادامه زمین ادامه دهند، نمی‌توان در انتظار نتایج خوبی بود.»

دونالد ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات ۲۰۱۶ مخالفت خود را با پیمان تغییرات اقلیمی اعلام کرده بود.

آمریکا سال گذشته اعلام کرد که از معاهده اقلیمی پاریس خارج می‌شود، معاهده‌ای که سال ۲۰۱۵ با هدف کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل آمد و تقریبا همه کشورهای جهان به آن پیوسته‌اند.

خروج از این معاهده یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. به گفته او، این توافق «برای مردم آمریکا هزینه‌بر» است و تحقیقات نشان می‌دهد که اجرای این معاهده تا سال ۲۰۲۵ بیش از دو و نیم میلیون فرصت شغلی را در کشورش از بین می‌برد.

پرزیدنت اما پیشتر گفته بود که آمریکا آماده مذاکره دوباره در این باره است تا توافقی منصفانه‌تر شکل بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG