لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

رویترز: رهبران گروه ۲۰ خواستار تجدیدنظر پرزیدنت ترامپ درباره توافق اقلیمی پاریس هستند


اقای ترامپ در حالی در اجلاس گروه ۲۰ شرکت کرده که دو ماه پیش بعد از نشست گروه ۷، اعلام کرد آمریکا از توافق اقلیمی کنار می رود.
اقای ترامپ در حالی در اجلاس گروه ۲۰ شرکت کرده که دو ماه پیش بعد از نشست گروه ۷، اعلام کرد آمریکا از توافق اقلیمی کنار می رود.

در روز نخست نشست سران بیست اقتصاد قدرتمند، رهبران کشورهای جهان فشارها بر روی پرزیدنت ترامپ را افزایش دادند تا او را به تغییر موضع درباره تغییرات اقلیمی و تجارت متقاعد کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، رهبران کشورهای برزیل، هند، روسیه، و چین روز جمعه شانزدهم تیر ماه طی اعلامیه ای مشترک از سران گروه ۲۰ خواستند تا توافق اقلیمی پاریس با وجود تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از این توافق، به اجرا گذاشته شود.

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، حین تأکید بر اهمیت توافق اقلیمی پاریس گفت «دستیابی به چنین اتفاق نظری به راحتی صورت نگرفته است و نباید به راحتی کنار گذاشته شود.»

به نوشته رویترز، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، گفت رهبران حاضر در اجلاس هامبورگ از دونالد ترامپ خواهند خواست تا در تصمیم خود درباره خروج از توافق اقلیمی پاریس تجدیدنظر کند.

ترزا می در مصاحبه ای با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت «ما توافق پاریس را دوباره به مذاکره نخواهیم گذاشت» اما افزود از اینکه ببیند آمریکا به دنبال راهی برای پیوستن به این توافق باشد استقبال می کند.

دوازدهمین دور از نشست سران بیست اقتصاد قدرتمند جهان موسوم به اجلاس گروه ۲۰ در حالی برگزار می شود که چشم‌انداز سیاسی-جغرافیایی جهان در شرف تغییری عمده قرار دارد و سیاست «آمریکا اول» دونالد ترامپ منجر به این شده که چین و اروپا بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شوند.

با اعلام رسمی تصمیم پرزیدنت ترامپ در روز یازدهم خرداده ماه مبنی بر خروج ایالات متحده از توافق اقلیمی سال ۲۰۱۵ پاریس، انتظار می‌رود غیر از مازاد عرضه در بازار جهانی فولاد، موضوع تغییرات آب و هوایی بخش بزرگی از مباحثات اجلاس امسال گروه ۲۰ در هامبورگ را به خود اختصاص دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG