لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

واکنش پرزیدنت ترامپ به ماجرای انحلال بنیاد ترامپ با سه توئیت پیاپی


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سه پیام در توئیتر شخصی خود، نسبت به روند بررسی پرونده «بنیاد ترامپ» واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۲۸ آذر در توئیتر نوشت: «بنیاد ترامپ کارهای بسیار بزرگی کرده و خیلی هم پول از سوی من و دیگران به بنیادهای خیریه شاخص در سال‌های گذشته داده است که من از آن هزینه، اجاره، حقوق و دیگر چیزها نگرفته‌ام. حالا و مثل همیشه از سوی کومو (فرماندار ایالت نیویورک) و دموکرات‌ها مورد حمله قرار گرفته‌ام، آن هم برای یک پرونده حقوقی طولانی مدت که توسط اریک اشنایدرمن، دادستان کل (نیویورک) شروع شد، که برای پرونده آزار زنان استعفا کرد.»

در ادامه آمده است: «قصد من این بود که بنیاد را تعطیل کنم تا تداخلی با سیاست نداشته باشد. اریک (اشنایدرمن) رئیس نیویورکی‌های حامی کلینتون بود و حتی حاضر نشد به بنیاد فاسد کلینتون نگاهی بیاندازد.»

آقای ترامپ در ادامه توئیت خود گفت: «به هر حال همین طور ادامه پیدا کرد و بعد دادستان کل بعدی که او هم بار دیگر عوض شده و کسی دیگر جای او را گرفته است (و البته به طور عمومی بر اساس سیاست "ترامپ را گیر بیاندازیم" کمپین کرده بود) غیر از رجزخوانی، جار و جنجال و سیاسی بازی در مقابل من کار دیگری نمی‌کند. این‌ها هیچ وقت منصفانه در مورد من رفتار نمی‌کنند – یک استاندارد دوگانه واقعی از "عدالت".»

یک روز پیشتر، باربارا آندروود دادستان کل نیویورک اعلام کرده بود که رئیس‌جمهوری ایالات متحده موافقت کرده است «بنیاد ترامپ»‌ را منحل و اموال آن را صرف امور خیریه کند.

دادستان نیویورک گفته بود فارغ از بحث انحلال، روند تحقیقات درباره این‌ پرسش که آیا پرزیدنت ترامپ و فرزندانش از اموال این بنیاد برای منافع شخصی و سیاسی استفاده کرده‌اند یا خیر، ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، خانم آندروود در بیانیه‌ای با انتشار گزارش روند پیگیری این پرونده نوشت، سرانجام این پرونده «پیروزی بزرگ حاکمیت قانون» و نشان دادن این مسئله است که همه افراد در مقابل قانون برابرند.

خانم آندروود این بنیاد را به «هماهنگی غیرقانونی» با ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و انجام «معامله‌های شخصی مکرر» متهم کرده است.

دادستان کل نیویورک پرزیدنت ترامپ و سه فرزند بزرگ او دونالد جونیور، اریک، و ایوانکا را متهم کرده است از این بنیاد استفاده سیاسی و غیرقانونی کرده‌اند؛ که یک مورد آن برداشت ۲.۸ میلیون دلار برای کمک به کارزار انتخاباتی بوده است.

در واکنش به این بیانیه، یکی از وکلای پرزیدنت ترامپ گفت دادخواست علیه بنیاد ترامپ، باعث شد که برنامه این بنیاد برای انحلال پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۱۶ به مدت دو سال به تأخیر بیافتد.

به گفته آنل فاترفاس، این بنیاد در یک دهه گذشته ۱۹ میلیون دلار میان ۷۰۰ سازمان خیریه توزیع کرده است. بیش از ۸ میلیون دلار از این مبلغ ثروت شخصی پرزیدنت ترامپ بوده است.

دادستان کل نیویورک تابستان سال جاری این بنیاد را به انجام مکرر اقدام‌های غیرقانونی متهم کرده و خواستار انحلال آن شده بود. او همچنین درخواست یک جریمه ۲.۸ میلیون دلاری و محرومیت پرزیدنت ترامپ و فرزاندنش از حضور مدیریت بنیادهای خیریه در ایالت نیویورک کرده بود.

بنیاد ترامپ همان زمان در بیانیه‌ای همه این اتهام‌ها را رد کرده بود.

زمانی که این پرونده در ماه ژوئن آغاز شد، رییس‌جمهوری آمریکا گفته بود که «دموکرات‌های فاسد نیویورک» برای شکایت از او دست به هر کاری می‌زنند.

بنیاد ترامپ در سال ۱۹۸۷ میلادی از سوی رئیس‌ جمهوری فعلی ایالات متحده پایه‌گذاری شد.

تحقیق درباره این بنیاد از حدود دو سال پیش و با نظارت اریک اشنایدرمن، دادستان کل سابق نیویورک، آغاز شده بود. اشنایدرمن بهار سال جاری به دلیل متهم شدن به آزار جسمی از سوی چند زن، از سمت خود کنار رفته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG