لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

چرا وکلای ترامپ و دادستانی نیویورک توافق کردند که «بنیاد ترامپ» منحل شود


دادستان کل نیویورک این بنیاد را به «هماهنگی غیرقانونی» با ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ و انجام «معامله‌های شخصی مکرر» متهم کرده است. 
دادستان کل نیویورک این بنیاد را به «هماهنگی غیرقانونی» با ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ و انجام «معامله‌های شخصی مکرر» متهم کرده است. 

دادستان کل نیویورک اعلام کرد دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، موافقت کرده است که «بنیاد ترامپ»‌ را منحل و اموال آن را صرف امور خیریه کند. در عین حال تحقیقات درباره این‌ پرسش که آیا پرزیدنت ترامپ و فرزندانش از اموال این بنیاد برای منافع شخصی و سیاسی استفاده کرده‌اند یا خیر، ادامه خواهد یافت.

به گزارش اسوشتیدپرس، باربارا آندروود، دادستان کل نیویورک، در بیانیه‌ای با انتشار گزارش روند پیگیری این پرونده،‌ نوشت که سرانجام این پرونده «پیروزی بزرگ حاکمیت قانون» و نشان دادن این مسئله است که همه افراد در مقابل قانون برابرند.

خانم آندروود این بنیاد را به «هماهنگی غیرقانونی» با ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ و انجام «معامله‌های شخصی مکرر» متهم کرده است.

دادستان کل نیویورک پرزیدنت ترامپ و سه فرزند بزرگ او دونالد جونیور، اریک، و ایوانکا را متهم کرده که از این بنیاد استفاده سیاسی و غیرقانونی کرده‌اند، که یک مورد آن برداشت ۲.۸ میلیون دلار برای کمک به کارزار انتخاباتی بوده است.

در واکنش به این بیانیه، یکی از وکلای پرزیدنت ترامپ گفت که دادخواست علیه بنیاد ترامپ، باعث شد که برنامه این بنیاد برای انحلال پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به مدت دو سال به تاخیر بیافتد.

به گفته آنل فاترفاس، این بنیاد در یک دهه گذشته ۱۹ میلیون دلار میان ۷۰۰ سازمان خیریه توزیع کرده است. بیش از ۸ میلیون دلار از این مبلغ ثروت شخصی پرزیدنت ترامپ بوده است.

دادستان کل نیویورک تابستان سال جاری این بنیاد را به انجام مکرر اقدام‌های غیرقانونی متهم کرده و خواستار انحلال آن شده بود. او همچنین درخواست یک جریمه ۲.۸ میلیون دلاری و محرومیت پرزیدنت ترامپ و فرزاندنش از حضور مدیریت بنیادهای خیریه در ایالت نیویورک کرده بود.

بنیاد ترامپ همان زمان در بیانیه‌ای همه این اتهام‌ها را رد کرده بود.

زمانی که این پرونده در ماه ژوئن آغاز شد، رییس‌جمهوری آمریکا گفته بود که «دموکرات‌های فاسد نیویورک» برای شکایت از او دست به هر کاری می‌زنند.

بنیاد ترامپ در سال ۱۹۸۷ میلادی از سوی رییس‌جمهوری فعلی ایالات متحده پایه‌گذاری شد.

تحقیق درباره این بنیاد از حدود دو سال پیش و با نظارت اریک اشنایدرمن، دادستان کل سابق نیویورک آغاز شده بود. اشنایدرمن بهار سال جاری به دلیل متهم شدن به آزار جسمی از سوی چند زن، از سمت خود کنار رفته بود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG