لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

پرزیدنت ترامپ و بانوی اول آمریکا وارد پیتزبورگ شدند


پرزیدنت ترامپ، به همراه بانوی اول ملانیا ترامپ، روز سه شنبه به منظور دیدار از مجروحان حمله مرگبار به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ، به این شهر در ایالت پنسلوانیا رفت.

بر اثر تیراندازی روز شنبه ۱۱ تن کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا این حمله را تروریستی و یهودستیزانه دانست و از مقامات قضایی خواست که حکم اعدام را برای متهم در نظر بگیرند.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه گفت بنا دارد از مجروحان حادثه مرگبار روز شنبه و همچنین کنیسه ای که در آن تیراندازی رخ داد، بازدید کند.

مراسم تشییع کشته شدگان در این حادثه قرار است روز سه شنبه در شهر پیتزبورگ برگزار شود.

شب گذشته، مراسم دعا و احیا برای کشته شدگان کنیسه «درخت زندگی» در شهرهای مختلف آمریکا برگزار شد.

تام وولف فرماندار ایالت پنسلوانیا، اقدام رابرت باورز عامل حمله را یهودستیزانه عنوان کرد و گفت: «عبادت کنندگان صرفا به خاطر حضورشان برای عبادت در اینجا کشته شدند. به خاطر دینشان، به خاطر خدایی که می پرستیدند. اقدام یهودستیزانه، پست و بزدلانه‌ای بود که هیچ جایگاهی در آمریکا ندارد. برخلاف ارزشهای انسانی، آمریکایی و ملاک های ما در پنسلوانیا است.»

ران هالبر، مدیر اجرایی شورای روابط جامعه یهودیان منطقه پایتخت، نیز در مراسمی که در شهر واشنگتن برگزار شد، ضمن ابراز تاسف گفت که یهود ستیزی به امری عادی در جامعه تبدیل شده است: «یهود ستیزی، نژادپرستی، و تعصب به مسائل بهنجار تبدیل شده است. هم اکنون این مقولات را می توان به فراگیری شبکه های اجتماعی، بیماری های روانی، دسترسی به سلاح افزود و نتیجه آن فضای مسموم در جامعه خواهد بود که منجر به بروز خشونت می شود.»

آقای باورز روز گذشته در دادگاه تفهیم اتهام شد. او از جمله به ۱۱ فقره قتل عمد متهم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG