لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

اقدام جوان ایرانی‌تبار برای جمع‌آوری کمک یک میلیون دلاری برای قربانیان حمله به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ


آقای خطیری ۲۹ ساله، در صفحه فیسبوک خود عکسی به همراه سناتور فقید جان مک‌کین را قرار داده است.
آقای خطیری ۲۹ ساله، در صفحه فیسبوک خود عکسی به همراه سناتور فقید جان مک‌کین را قرار داده است.

در پی تیراندازی مرگبار به یک کنیسه‌ در شهر پیتزبورگ در ایالت پنسیلوانیا، برخی شهروندان و سازمان‌های مسلمان در آمریکا جهت ابراز همبستگی با خانواده قربانیان این تیراندازی و ارائه کمک به آنها تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند، که برخی از آنها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

از جمله این اقدامات، ابتکار «شای خطیری» ۲۹ ساله، یک جوان ایرانی تبار است که توانسته در حدود یک روز حدود نیم میلیون دلار برای کمک به قربانیان تیراندازی به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ کمک جمع کند.

روز شنبه و در جریان مراسم نام‌گذاری یک کودک در یک کنیسه در شهر پیتزبورگ، «رابرت باورز» در حالی که فریاد می‌زد «همه یهودیان باید بمیرند،» اقدام به تیراندازی کرد و جان ۱۱ نفر را گرفت و دست کم پنج نفر را زخمی کرد. پلیس این مهاجم ۴۶ ساله ساکن پیتزبورگ را بازداشت کرده است.

حمله و تیراندازی شنبه ظهر اتفاق افتاد.
حمله و تیراندازی شنبه ظهر اتفاق افتاد.

هزاران نفر در پیتزبورگ و دیگر شهرهای آمریکا برای همراهی با قربانیان شمع روشن کردند.
هزاران نفر در پیتزبورگ و دیگر شهرهای آمریکا برای همراهی با قربانیان شمع روشن کردند.

در میانه گزارش‌های مختلف درباره حادثه، اقدام‌ یک جوان ایرانی‌تبار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز یکشنبه در گزارشی نوشت، «شای خطیری» ۲۹ ساله که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده، برای اولین بار خبر تیراندازی را در منزل دوست یهودی خود شنید، و تصمیم گرفت یک کمپین آنلاین جهت جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کنیسه و بازماندگان این تراژدی راه‌اندازی کند.

او این کارزار را «قربانیان کنیسه درخت زندگی» نامید.

این مهاجر ایرانی‌تبار می‌گوید، اول پیش خودم گفتم که اگر ۱۸ یا ۳۶ دلار کمک کنم، تاثیر چندانی نخواهد داشت، اما با راه‌اندازی کارزار اینترنتی و درخواست کمک از مردم، تاثیر به مراتب بزرگتری می‌توانم داشته باشم. به نوشته خبرنگار سی‌ان ان، ظاهرا حق با او بوده و توانسته مبلع زیادی را جمع کند.

هدف اولیه آقای خطیری رسیدن به مرز ۵۰ هزار دلار بود، اما هنوز از راه اندازی کمپین او ۲۴ ساعت نگذشته بود که توانست تقریبا شش برابر آن را جمع کند.

این دانش آموخته رشته مطالعات بین‌الملل دانشگاه جانز هاپکینز، که برای راه‌اندازی این کارزار اینترنتی تنها دو دقیقه وقت گذاشته بود، حالا مبلغ هدف این کارزار را به یک میلیون دلار افزایش داده است. تاکنون بیش از ۴ هزار و هشتصد نفر به کمپین او پاسخ مثبت داده و کمک کرده‌اند.

تا یکشنبه شب به وقت آمریکا ۴۵۸ هزار دلار به این کارزار کمک شده است.

درباره آقای خطیری اطلاعات زیادی در دسترس نیست. او در صفحه فیسبوک خود نوشته از اهالی شهر تمپی در ایالت آریزونا است و بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی خود، به کار مشغول است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG