لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

ترامپ بعد از دیدار با رهبران کنگره: بودجه دیوار مرزی تامین نشود، تعطیلی دولت ادامه می‌یابد


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پس از دیدار دوم خود با سران کنگره در مورد تعطیلی دولت فدرال گفت مذاکرات خوب بوده ولی تا وقتی بودجه ساخت دیوار مرزی تامین نشود، این تعطیلی ادامه خواهد داشت.

این دیدار دومین دیدار سران کنگره و کاخ سفید در مورد تعطیلی دولت بود که روز جمعه ۱۴ دی ماه برگزار شد. دو طرف روز چهارشنبه هم با هم دیدار کرده بودند.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان و چاک شومر رییس اقلیت دموکرات در سنا، پیش از دیدار پرزیدنت ترامپ با خبرنگاران گفتند مذاکرات خوبی در جریان بوده ولی به نتیجه نرسیده است.

خانم پلوسی گفت: «ما از رییس جمهوری درخواست کردیم اجازه دهد دولت بازگشایی شود و ما به گفت‌وگو و مذاکره با کاخ سفید در مورد امنیت مرزی، ادامه خواهیم داد. که این درخواست مورد موافقت قرار نگرفت.»

چاک شومر هم در ادامه افزود: «پرزیدنت ترامپ می‌گوید تا بودجه ساخت دیوار تامین نشود، دولت تعطیل خواهد ماند حتی اگر ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد.»

دقایقی بعد از آن، پرزیدنت ترامپ به همراه مایک پنس، معاون رییس جمهوری، کوین مک‌کارتی رییس اقلیت جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان و کریستن نیلسن، وزیر امنیت داخلی مقابل خبرنگارها آمد و به پرسش‌های آن ها پاسخ داد.

آقای ترامپ در پاسخ به این که آیا تایید می‌کند که گفته می‌گذارد تعطیلی ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد، گفت: «بله این را گفتم ولی فکر کنم خیلی سریع تر از آن چه فکر می‌کنید، این مسئله حل شود.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «ما یکی از بدترین توافق‌های تجاری در تاریخ آمریکا به نام نفتا را ملغی کرده و دوباره بازنویسی کردیم. با این کار میلیون‌ها دلار پول روانه خزانه شده است. پولی که ما برای ساخت دیوار می‌خواهیم، در مقابل این صرفه جویی ما هیچ است.»

رییس جمهوری آمریکا گفت: «بخش‌هایی از مرز جنوبی ما خوب حفاظت می‌شود ولی برخی نقاط هست که باز قاچاقچیان و مهاجران غیرقانونی می‌توانند از آن عبور کنند. من معتقدم مناطق عبور مرزی آماده هرگونه کمک به کسانی که از ترس جان خود فرار می‌کنند را فراهم کنند ولی جلوی جاهایی که به طور غیرقانونی از آن سوءاستفاده می‌کنند گرفته شود.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «کسانی که قاچاق انسان می‌کنند از زن و کودک به عنوان نوعی سپر استفاده می‌کنند. باید مرز را محافظت کرد و حائلی قوی ساخت و هر رییس جمهوری پیش از من باید این کار را می کرد. ولی من به طور جدی آن را دنبال می‌کنم.»

قرار است هیاتی سه نفره از سوی پرزیدنت ترامپ مامور شده و با هیاتی که سران کنگره معرفی می‌کند در تماس باشند و روزهای شنبه و یکشنبه – تعطیلات آخر هفته – به رایزنی ادامه دهند.

با این حساب تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا از دو هفته فراتر خواهد رفت. مجلس نمایندگان جدید آمریکا طرح بازگشایی دولت را بدون تامین ساخت دیوار تصویب کرده ولی مجلس سنا با توجه به این که رییس جمهوری از آن استقبال نکرده، حاضر به رای گیری در مورد آن نیست.

تعطیلی بخش‌هایی از دولت به دلیل اختلاف بر سر تامین بودجه برای ساخت دیوار در امتداد مرز آمریکا با مکزیک است. کاخ سفید می‌گوید باید بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری دریافت کند، ولی کنگره حاضر به تامین این رقم از بودجه نیست.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG