لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

ترامپ برنامه سری «سیا» در تجهیز و تعلیم مخالفان اسد را متوقف می‌کند


پرزیدنت ترامپ برنامه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در تعلیم و تجهیز نظامی شورشیان سوریه را متوقف می کند.

بنا به گزارشی در واشنگتن پست که روز چهارشنبه ۲۸ تیر ماه به چاپ رسید، پرزیدنت دونالد ترامپ، به یک برنامه سری سازمان سیا در تجهیز و تعلیم شورشیان سوری در حال مبارزه با بشار اسد پایان خواهد داد. هنوز دولت ترامپ به این گزارش واکنش نشان نداده است.

به گفته مقامات آمریکایی، این تصمیم پرزیدنت ترامپ حدود یک ماه پیش و به دنبال جلسه ای با مک مستر مشاور امنیت ملی، و مایک پمپئو رئیس سازمان سیا اتخاذ شده است.

برنامه تجهیز و تعلیم شورشیان سوریه در سال ۲۰۱۳ و به دستور کابینه باراک اوباما آغاز شد که بخشی از تلاش های آن کابینه برای برکنار کردن بشار اسد از قدرت بوده است.

اما کارآمدی این برنامه سری سیا حتی برای برخی از حامیان آن سؤال برانگیز و منجر به نگرانی هایی از قبیل احتمال افتادن سلاحهای آمریکایی به دست شبه نظامیان شده بود.

به نوشته واشنگتن پست، تصمیم پرزیدنت ترامپ در پایان دادن به تعلیم و تجهیز مخالفان سوری امری است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سال ها در انتظار آن بوده و از آن استقبال خواهد کرد.

به نوشته شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، آنچه برای برخی تحلیلگران شبهه ایجاد کرده، زمان این تصمیم است که همزمان با تحقیقات کنگره درباره اتهامات مبنی بر دخالت احتمالی روسیه در انتخابات و رابطه میان تیم ترامپ و مقامات روسی صورت گرفته است.

مقامهایی که درباره تصمیم آقای ترامپ در اینباره توضیح می دادند، لغو این برنامه را بخشی از تلاشهای دولت برای بهبود رابطه با روسیه خواندند.

واکنش مخالفان سوری

شورشیان سوری مخالف اسد روز پنجشنبه ۲۹ تیر ماه به تصمیم کابینه ترامپ در پایان دادن به برنامه سازمان سیا در تعلیم و تجهیز این شورشیان گفتند چنین تصمیمی ضربه ای بزرگ به اوپوزیسیون میانه‌روی سوریه خواهد بود و می تواند باعث شود تا گروه های اوپوزیسیون جهادی و افراط‌گرا کنترل مبارزه علیه دولت اسد را بدست بگیرند.

به گفته یک فرمانده ارتش آزاد سوریه، تصمیم آمریکا در پایان دادند به این برنامه، می تواند منجر به فروپاشی اوپوزیسیون میانه‌رو شود که در نهایت به نفع بشار اسد و افراط‌‌‌گرایان وابسته به القاعده خواهد بود که خواستار نابودی اوپوزیسوین میانه‌رو هستند.

گروه هایی که تحت برنامه سازمان سیا از تعلیم و تجهیز نظامی از سوی آمریکا برخوردار بودند اغلب در شمال غربی و جنوب سوریه فعال هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG