لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

پرزیدنت ترامپ پس از تبرئه از استیضاح: رفتاری که با من شد نباید برای هیچ رئیس جمهوری آمریکا رخ بدهد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس از تبرئه از موارد استیضاح گفت: از سه سال پیش شروع شد و این هیچ وقت نباید برای هیچ رئیس جمهوری روی دهد. این فشارها خیلی سنگین بود و اگر جیمز کومی را [از اف بی آی] اخراج نکرده بودم، شاید حتی امروز این جا نمی‌ایستادم.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۱۷ بهمن و در کاخ سفید گفت: ما هیچ کار خطایی نکرده بودم و برای ما جهنم درست کردند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: می‌خواهم با تشکر از دوستان آغاز کنم چرا که در نبرد و چالش است که آدم دوست‌هایش را پیدا می‌کند. به نظرم با هرچه سر ما آمد، بیشترین موفقیت‌ و دستاوردها را داشته‌ایم.

پرزیدنت ترامپ از پرونده‌سازی‌هایی که از زمان انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش برای او شروع شده بود حرف زد و گفت خیلی‌ها هزینه کردند که برای ما مشکل درست کنند.

رئیس جمهوری آمریکا از تیم حقوقی خود، سناتورهای جمهوری‌خواه، نمایندگان جمهوری‌خواه و همچنین میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا تشکر کرد و گفت زحمت زیادی کشیدند.

پرزیدنت ترامپ افزود: دموکرات‌ها سیاستمدارن خیلی بدی هستند و می‌خواهند مالیات را بیشتر کنند، مرزها را باز کنند و می‌خواهند از محل مالیات به مهاجران غیرقانونی، بیمه خدمات درمانی بدهند. تاکتیک‌های حمله آن‌ها بسیار بد است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: آن‌ها [دموکرات‌ها] کنار هم می‌مانند و انگار با هم به چسب چسبیده‌اند و همان‌طور هم استیضاح را پیش بردند. برای همین اگر در سرکار خود بمانند، این کار را برای دیگران هم می‌کنند. شاید بخواهند هنوز ادامه دهند، ولی وضعیت حزب جمهوری‌خواه الان در نظرسنجی‌ها خیلی خوب است. همین طور درصد محبوبیت من هم بالا است.

ما به دنبال منافع آمریکا هستیم و به جای این همه فشاری که برما آوردند، می‌توانستیم خیلی بهتر کار کنیم. ولی همین طور فشار دادند و من را به استیضاح کشاندند. تلفنی که بسیار عالی بود و هیچ مشکلی نداشت دستمایه کرده و استیضاح را اجرا کردند.

ولی حالا دیگر تمام شد و واژه خیلی خوبی هم برای آن هست: تبرئه کامل.

پرزیدنت ترامپ همچنین از کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان تشکر کرد و گفت کوین مک‌کارتی، رئیس بعدی مجلس نمایندگان خواهد بود و من برای آن بسیار تلاش خواهم کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین ضمن تشکر از اعضای کابینه، از خانواده‌اش عذرخواهی کرد که مجبور شدند چنین سختی‌هایی را تحمل کنند. او به طور خاص از دخترش ایوانکا و پسر جوانش بارون تشکر کرد و از بانوی اول ملانیا خواست تا در کنارش قرار بگیرد.

پرزیدنت ترامپ در نهایت در میان تشویق حضار به همراه بانوی اول مراسم را ترک کرد.

یک روز پیشتر و در آخرین روز از بررسی استیضاح رئیس جمهوری آمریکا، مجلس سنای آمریکا پرزیدنت ترامپ را از هر دو مورد مطرح شده در استیضاح، تبرئه کرد.

یکی از این اتهام‌ها «سوءاستفاده از قدرت» بود که با نتیجه۵۲ بر ۴۸ در مجلس سنا رد شد. مورد دیگر «جلوگیری از فعالیت کنگره»‌بود که با نتیجه ۵۳ بر ۴۷ رد شد.

جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا و قاضی این جلسه در سنا، پس از این دو رای‌گیری، پرزیدنت ترامپ را از تمامی اتهام‌ها تبرئه کرد.

سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، پس از پایان رای‌گیری و اعلام تبرئه پرزیدنت ترامپ از موارد استیضاح گفت دموکرات‌ها خطای بزرگی مرتکب شدند و او پیش از آن به نانسی پلوسی گفته بود تا وقتی که حمایت اکثریت هر دو حزب نباشد، موارد اتهامی استیضاح را به سنا نفرستد.

تیمی از مجلس نمایندگان به عنوان موافقان استیضاح از ۱۷ ژانویه که روند رسیدگی استیضاح شروع شد، در سنای آمریکا با تیم وکلای مدافع رئیس جمهوری آمریکا در زمان‌های مساوی بحث کردند.

شروع مراحل استیضاح از زمان بررسی در مجلس نمایندگان تا پایان آن در سنا، ۸۴ روز طول کشید.

پرزیدنت ترامپ از زمان شروع مراحل بررسی استیضاح، آن را جعلی و خیالی خوانده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG