لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا: دموکرات‌ها با استیضاح خطایی بزرگ مرتکب شدند


رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا پس از پایان روند استیضاح و اعلام رای تبرئه پرزیدنت ترامپ، طی سخنانی به این امر واکنش نشان داد.

سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، پس از پایان رای‌گیری استضاح و اعلام تبرئه پرزیدنت ترامپ از موارد استیضاح، گفت که دموکرات‌ها خطای بزرگی مرتکب شدند و او پیش از آن به نانسی پلوسی گفته بود تا وقتی که حمایت اکثریت هر دو حزب نباشد، موارد اتهامی استیضاح را به سنا نفرستد.

رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا شامگاه چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه در یک کنفرانس خبری گفت که نمایندگان دموکرات در مورد استیضاح دستکم در ۶۰ مورد گفته بودند که اطمینان دارند اتهامی که طرح کرده‌اند، قابل اثبات است؛ ولی نتوانستند آن را ثابت کنند.

آقای مکانل گفت روندی که دموکرات‌های مجلس نمایندگان شروع کرده‌ بودند، استفاده سیاسی از روند استیضاح بود و دموکرات‌ها به جای تکمیل پرونده اتهامی، به سنا آمده بودند تا سنا به آن‌ها مدارک و شواهد بدهد.

میچ‌ مکانل افزود که دموکرات‌های مجلس نمایندگان مرتکب خطای بزرگی شدند؛ ولی هرچه بود به پایان رسید.

اعضای سنا درباره دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «جلوگیری از فعالیت کنگره» تصمیم گیری کردند. اتهام اول با نتیجه ۵۲ بر ۴۸ در مجلس سنا رد شده و پرزیدنت ترامپ تبرئه شد. اتهام دوم هم با نتیجه ۵۳ بر ۴۷ رد شد و سنا رای به تبرئه پرزیدنت ترامپ داد.

با اعلام این نتایج، جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا و قاضی این جلسه در سنا، تبرئه پرزیدنت دونالد جان ترامپ را اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG