لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۲

به‌روزرسانی‌شده| واکنش سناتورهای آمریکایی به تبرئه پرزیدنت ترامپ از استیضاح؛ موافقان و مخالفان چه می‌گویند


از راست سناتورها جیم ریش، تد کروز، الیزابت وارن و چاک شومر
از راست سناتورها جیم ریش، تد کروز، الیزابت وارن و چاک شومر

سنای آمریکا چهارشنبه شب در آخرین روز بررسی استیضاح پرزیدنت ترامپ رای گیری کرد و او را از دو اتهام «سوءاستفاده از قدرت» و «جلوگیری از فعالیت کنگره» تبرئه کرد تا این پرونده بعد از حدود سه ماه بسته شود.

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا در واکنش به تبرئه پرزیدنت ترامپ در سنا گفت که این رای‌گیری بی ارزش است. او با انتشار ویدئویی گفت پیامش به آمریکایی ها این است که امیدشان را از دست ندهند.

جیم ریش، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در توئیتی نوشت که او به تبرئه پرزیدنت ترامپ رای داده و امیدوار است با پایان استیضاح، او به کار مهم برای مردم آیداهو که او را به سنا فرستاده‌اند، باز گردد.

باب منندز مقام ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز با انتقاد از تبرئه پرزیدنت ترامپ نوشت دادگاهی که فاقد شاهد و اسناد باشد، یک محاکمه عادلانه نیست.

لیندزی گراهام سناتور ارشد جمهوریخواه نیز با انتقاد از دموکرات‌ها نوشت که رئیس جمهوری توسط سنا تبرئه شد و در ماه نوامبر با انتخاب برای دوره دوم رئیس جمهوری، توسط مردم آمریکا تبرئه می‌شود.

تد کروز از سناتورهای جمهوریخواه هم با اعلام رای‌اش، نوشت بعد از چهارماه تلاش نانسی پلوسی و آدام شیف، استیضاح به پایان رسیده است. او افزود: به نمایندگی از ۲۸ میلیون نفر از مردم تگزاس و همه آمریکایی ها او در دفاع از قانون اساسی، به تبرئه پرزیدنت ترامپ رای داد.

برنی سندرز سناتور ورمونت و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در توئیتر خود نوشت به محکومیت پرزیدنت ترامپ در جریان استیضاح رای داده است. او افزود: متاسفانه رئیس جمهوری داریم که خود را بالاتر از قانون می‌بیند.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه در واکنش به تبرئه پرزیدنت ترامپ نوشت: این تبرئه یک یادآور خوب است که بدانیم اصول بر سیاست و کشور بر حزب تقدم دارد.

الیزابت وارن سناتور دموکرات و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در توئیتر خود، تبرئه پرزیدنت ترامپ را یک روز شرم آور نامید و نوشت که ما برای دولتی می‌جنگیم که به جای فقط افراد ثروتمند، قدرتمند و فاسد، برای همه کار کند.

در نخستین واکنش به تبرئه پرزیدنت ترامپ، استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز، تلاش به استیضاح تقلبی با همنوایی دموکرات‌ها، با تبرئه کامل پرزیدنت دونالد ترامپ پایان یافت.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرده در مورد تبرئه کامل از موارد استیضاحی، روز پنجشنبه ۱۷ بهمن و ساعت ۱۲ ظهر به وقت واشنگتن، پیام می‌دهد.

همچنین مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه یک سخنرانی در پنسیلوانیا به تبرئه پرزیدنت ترامپ از استیضاح واکنش نشان داد. او گفت این استیضاح به پایان رسیده است. او در واکنش به تشویق حضار گفت که بله، چهارسال دیگر نیز باید پرزیدنت ترامپ رئيس جمهور باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG