لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

مستند «شاهین نجفی» در جشنواره «ترایبکا» در نیویورک


شاهین نجفی در فیلم وقتی خدا در خواب استHartley Foundation
شاهین نجفی در فیلم وقتی خدا در خواب استHartley Foundation

شاهین نجفی می‌گوید «فتوای آیت‌الله، باعث شهرت من شد، نه ترانه‌ها».

جشنواره سینمائی «ترایبکا» در نیویورک، که هفته آینده کار خود را شروع می‌کند، نخستین نمایش جهانی فیلم «وقتی خدا در خواب است» از مستندساز آلمانی «تیل شادر» Till Schauder را در برنامه خود گنجانده است.

«بنیاد هارتلی»، پخش‌کننده فیلم در آمریکا، در بیانیه مطبوعاتی خود می‌نویسد خواننده‌ای که در نوجوانی، در شهر خودش قاری قرآن بود، حالا برای اجرای کنسرت در اروپا، جان خود را به خطر می‌اندازد و نجفی را با «سلمان رشدی» مقایسه می‌کند، که بعد از فتوا، سالها از نظرها مخفی شد. اما علیرغم «فتوا» «رشدی» می‌توانست در مخفی‌گاه به نوشتن ادامه دهد، در حالیکه کار شاهین نجفی، اجرای زنده کنسرت روی صحنه است.

فیلم «وقتی خدا در خواب است» از مستندساز آلمانی «تیل شادر» داستان تحول زندگی و کار هنری «شاهین نجفی» را دنبال می‌کند، که به خاطر محتوای گزنده ترانه‌های رپ خود، در دفاع از حقوق زنان و آزادی بیان، خشم حکام روحانی ایران را برانگیخت، تا جائی علیه او، فتوا صادر کردند.

کارگردان، «تیل شادر» ضمن بازگو کردن داستان استقامت یک هنرمند علیرغم فتوا، به موضوع گسترده‎تر آزادی بیان می‌پردازد.

داستان فیلم، که با فرار نجفی از ایران آغاز می‌شود، تصویرگر عشق ناممکن او و «لیلی»، نوه اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی است، که به خاطر سابقه خانوادگی متفاوت، به «رومئو و ژولیت» ایرانی تبدیل می‌شوند.

عشق آنها، دستخوش توفان هجوم پناه‌جویان از خاورمیانه به اروپا، و همچنین، برخاستن سیاستمداران دست راستی در اروپا می‌شود، که تلاش می‌کنند با برانگیختن خشم مردم نسبت به پناه‌جویان، به قدرت برسند.

فیلم «وقتی خدا در خواب است» که داستانش در پسزمینه حملات تروریستی سال ۲۰۱۵در پاریس، پیش می‌رود، برخورد خشونت‌آمیز میان مذهب و هنر را بازگو می‌کند.

این فیلم از تهیه‌کننده «سارا نجومی» از جمله از جشنواره ساندنس و شورای فیلم فدرال آلمان کمک مالی دریافت کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG