لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری به شلاق و زندان محکوم شدند


مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، دو شاعر جوان، به زندان طولانی مدت و شلاق محکوم شدند.

مهدی موسوی در صفحه اینستاگرام خود خبر داده که به اتهام "توهین به مقدسات" و "تبلیغ علیه نظام" به ۹ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده است.

او همچنین گفته که دادگاه برای فاطمه اختصاری ۱۱ سال و نیم زندان و ۹۹ ضربه شلاق درنظر گرفته است.

موسوی که یکی از چهره‌های محوری سبک موسوم به "غزل پست مدرن" است، احکام صادر شده را "حکم بی‌دادگاه" خوانده و گفته در آن "نکات خنده دار"، از جمله نگهداری گاز اشک آور، وجود داشته است.

به گفته او، تاریخ صدور حکم اول تیر ماه سال جاری قید شده که قبل از برگزاری آخرین جلسه دادگاه و ارائه آخرین دفاعیات بوده است.

وی همچنین با اشاره به اتهاماتی مانند "دست دادن و روبوسی با نامحرم" نوشته است: "مشخص است برادران در اتهام سازی به چه بن بستی رسیده بودند که به این مسائل چنگ انداخته‌اند."

مهدی موسوی تاکید کرده است که "هیچ کدام از جرم های انتسابی را قبول نداشته و صدور چنین احکام ناعادلانه‌ای به جرم شعر گفتن و کتاب چاپ کردن در سرزمینم را تنها لکه ننگی بر شعور انسانی و آزادی بیان می‌دانم."

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری آذر ماه سال ۱۳۹۲ توسط ماموران سپاه پاسداران دستگیر شدند و به مدت ۴۰ روز تحت بازجویی قرار داشتند. این دو چند روز قبل از بازداشت، قصد سفر به خارج از کشور را داشتند که ممنوع‌الخروج شدند.

اشعار این دو شاعر تاکنون برای انتشار در داخل کشور با مشکلات فراوانی مواجه شده و آخرین کتاب خانم اختصاری نیز امسال از نمایشگاه کتاب تهران جمع‌آوری شد. گفته شده اجرای چند شعر این کتاب توسط شاهین نجفی، خواننده رپ خارج از ایران، دلیل جمع‌آوری آن بوده است.

اشعار انتقادی این دو در سال‌های گذشته با اقبال خوبی مواجه شده و در شبکه‌های اجتماعی نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG